Trzy medale polskich wioślarzy z niepełnosprawnością na MŚ

XXXIV Halowe Mistrzostwa Świata na Ergometrze Wioślarskim odbyły się w Bostonie (USA) w hali sportowej Agganis Arena, na której ustawiono 200 ergometrów wioślarskich.

Srebrny krążek zdobyła Jolanta Pawlak (kategoria open kobiety ręce z tułowiem), brązowy medal – Michał Gadowski (kategoria open mężczyźni ręce z tułowiem), brązowy medal Leszek Niewiarowski (kategoria open mężczyźni same ręcę).
W zawodach wzięło udział łącznie 2500 zawodników z 34 państw. Współzawodnictwo trwające siedem godzin miało miejsce w różnych kategoriach: od juniora do weterana, uwzględniających podział zawodników według stopnia ich sprawności. W kategorii wioślarzy z niepełnosprawnością wystartowało 89 zawodników.
Jolanta Pawlak zakończyła rywalizację z srebrnym medalem z czasem 4:15,6. Wyprzedziła ją tylko Brazylijka Josiane Dias de Lima, która uzyskała czas 4:11,8. Na trzecim miejscu znalazła się Jackie Colby (USA). W 2013 i 2014 roku Jolanta przegrała również z Brazylijką Josiane, z którą rywalizuje także na wodzie od 2007 roku.
M. Gadowski rok temu był czwarty, tym razem – z czasem – 03:44.9 – zdobył brązowy medal. Wygrał Cameron Sinclair z Kanady przed Michelem Pessanhą z Brazylii.
W znakomitym stylu na podium stanął Leszek Niewiarowski kategoria AS. Rok temu był piąty, tym razem – z czasem 04:47.2 – zdobył brązowy medal . Złoto wywalczył Igor Bondar z Ukrainy, srebro Rene Pereira z Brazylii.
Byli to jedyni reprezentanci Polski na amerykańskich zawodach. Ich udział w imprezie możliwy był dzięki wsparciu firmy Concept2 CTS, która zaprosiła naszych sportowców na mistrzostwa oraz pokryła koszty transportu i hotelu. Sportowe środowisko osób z niepełnosprawnością dziękuje za pomoc polskim firmom, które pomagają w przygotowaniach najlepszych zawodników kadry narodowej niepełnosprawnych: BRENDA, 4F OTCF SP. Z.O.O., FUTREX Sp. z o. o. Bez ich wsparcia ten wyjazd nie byłby możliwy.
Wszyscy polscy reprezentanci są zrzeszeni w KSI Start Szczecin. To także uczestnicy Igrzysk Paraolimpijskich Londyn 2012 (Jolanta i Michał) i medaliści Mistrzostw Europy na Ergometrze Wioślarskim, które odbyły się 31 stycznia br. w Szczecinie (Jolanta złoty medal, Michał srebrny medal, Leszek brązowy medal). Trenerem koordynatorem naszej kadry jest Tomasz Kaźmierczak.
O Bostonie wszyscy ostatnio mówią jedno, tyle śniegu i takiej zimy nie było od wielu lat. T. Kaźmierczak: – W Bostonie jest zima stulecia, ale to nas nie przerażało, wioślarze to twardzi ludzie i zimy się nie boją.