Turystyka bez barier

Turystyka bez barier

Powstał nowy serwis internetowy dostępny pod adresem www.zerobarier.pl jako kolejna z inicjatyw mających przybliżyć osobom z niepełnosprawnością różne formy aktywnego wypoczynku – poinformowało Polskie Radio i inne media.

Gromadzi on prezentacje ciekawych miejsc, wirtualne spacery po polskich obiektach turystycznych, promocje i aktualności związane z ruchową aktywacją osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Przewodnik dostępny jest w Internecie, a już niedługo będzie go można nabyć w formie książkowej.

– Stworzyliśmy w Internecie miejsce, które ma skupiać osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem i podróżowaniem. Chcemy edukować, skupiając się nie tylko na niepełnosprawnych, ale ogólnie na wszystkich, którzy chcą poznać ciekawe miejsca, a także wspólnie organizować wycieczki i integrować się – mówi Maciej Niepogodziński z Fundacji Zero Barier.

Użytkownicy serwisu będą zachęcani do czynnego uczestnictwa w w jego tworzeniu i wymieniania się doświadczeniami. Otrzymają oni możliwość zgłaszania propozycji, które warte są uwzględnienia w wirtualnym przewodniku, a w ten sposób powstanie wiarygodna platforma, skupiająca sprawdzone miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnością.

Co ważne – serwis będzie nie tylko umożliwiał komunikację i interakcję między internautami, ale poprzez uczestnictwo w świecie wirtualnych spacerów da szansę na poznanie uroków Polski tym niepełnosprawnym, którzy nie mogą podróżować Dla użytkowników przewidywane są również liczne atrakcje – konkursy, zniżki, rabaty oraz wspólne wycieczki do wybranych miejsc.

Najbardziej aktywni użytkownicy serwisu będą mogli otrzymać drukowane wydanie przewodnika. Zaprezentowanych zostanie w nim sto niezwykłych miejsc przyjaznych osobom z różnego rodzaju ograniczeniami – poruszającym się na wózkach inwalidzkich, o kulach, słabo widzącym i niesłyszącym. Obiekty zostały rekomendowane przez gminy, a następnie zweryfikowane przez autorów przewodnika. Kolorowe zdjęcia, mapy i piktogramy nie tylko pozwolą na łatwe wyszukanie miejsc, ale także zachęcą do ich odwiedzenia.

W Polsce infrastruktura dostosowana do osób z niepełnosprawnością wciąż się rozwija. Poza likwidacją barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózkach, muzea od bardzo dawna prowadzą różne formy edukacyjne dla osób niewidomych, porozumiewających się językiem migowym oraz z dysfunkcjami psychicznymi.

– Muzea to małe laboratoria współpracy społecznej, które dziś bardzo się zmieniają. Dobre współczesne muzeum jest zindywidualizowane. Na przykład w Centrum Nauki Kopernik mamy do czynienia z edukacją poprzez doświadczenie. Przychodzą tam dorośli, osoby niepełnosprawne, dzieci, a także osoby starsze – mówi prof. Dorota Folga-Januszewska, z Międzynarodowej Rady Muzeów.
Patronat honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM UNESCO, a PZU jest jego strategicznym sponsorem.

Info: PR, oprac. MaC

Data publikacji: 21.08.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również