Udane łowy parastrzelców

Międzynarodowe Zawody Strzeleckie w Hannoverze nasi parastrzelcy mogą zaliczyć do niezwykle udanych. Biało-Czerwni wracają z tej ważnej imprezy w kalendarzu międzynarodowym z 20 medalami: wśród nich było11 złotych, 4 srebrne i 5 brązowych. Nie zawiedli nasi faworyci, aktualni mistrzowie świata: Szymon Sowiński, Barbara Moskal i Emilia Babska.

Międzynarodowe zawody strzeleckie w Hannoverze to wyjątkowe wydarzenie. Rokrocznie gromadzi ono strzelców zarówno bez niepełnosprawności, jak i również paralimpijczyków czy strzelców zrzeszonych w ruchu Deaflympics (Igrzysk Głuchych). W minionym tygodniu zawody wróciły do kalendarza po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią Covid-19.
Biało-Czerwoni mogą być szczęśliwi nie tylko z powodu powrotu do kalendarza tak ważnych zawodów u naszych zachodnich sąsiadów. Tegoroczna edycja to dla nich prawdziwy worek medali.

Już pierwszego dnia rozwiązali go startujący w karabinowej konkurencji miksta Emilia Babska i Marek Dobrowolski (obydwoje CWKS Legia Warszawa). Ledwo jednak zdążyliśmy odetchnąć po tych emocjach, a już mogliśmy się cieszyć z kolejnych złotych medali: Barbary Moskal w konkurencji karabinu pneumatycznego stojąc (kat. VI) oraz Szymona Sowińskiego w konkurencji pistoletowej P3. Dodatkowo w tej ostatniej konkurencji złoto zdobyła również drużyna: Szymon Sowiński, Kacper Pierzyński i Filip Rodzik.

Kolejnego dnia zdobycz medalową powiększyli nasi strzelcy z niepełnosprawnością wzroku: Barbara Moskal zdobyła srebro, a Barbara Matyka brąz w konkurencji karabinu pneumatycznego leżąc, a tuż za podium uplasowała się kolejna Polka, Renata Tomaszewska. Mogła ona się jednak cieszyć z medalu drużynowego: brąz w tej konkurencji wystrzelała razem z Piotrem Staszewskim i Grzegorzem Modrzyńskim.

Królową Hannoveru może się jednak tytułować Emilia Babska – złoto w konkurencji R8 (karabin trzy postawy) to potwierdzenie jej dominacji w specjalności, w której jest mistrzynią świata z Al Ain. Dodatkowo zdobyła jeszcze złoto w kolejnej konkurencji – R2, wygrywając wcześniej kwalifikacje. Do tego osiągnięcia dołożyła jeszcze czwarte miejsce w konkurencji R6 (postawa leżąca 50 m).

Jej kolega z miksta, Marek Dobrowolski z rekordem Polski w kwalifikacjach zdobył brąz w konkurencji R7 (3×40 strzałów). W konkurencji R6 (postawa leżąca 50 m) zdobył również złoto razem z drużyną (w składzie Dobrowolski, Andruszkiewicz, Trześniowska).

Z kolei wśród „pistoleciarzy” w konkurencji P5 z brązem zawody ukończył Filip Rodzik, a drużyna (Sowiński, Okoniewski, Pierzyński) była bezkonkurencyjna i zdobyła złoty medal.

W paralimpijskiej konkurencji P4 równych sobie nie miał Szymon Sowiński, który do złotego medalu dorzucił rekord Polski. Na drugim stopniu podium stanęła drużyna (Sowiński, Okoniewski, Rodzik).

W ostatniej konkurencji pistoletu (10 m) nasi reprezentanci rozbili bank – złoto indywidualnie zdobył Kacper Pierzyński, a srebro Szymon Sowiński. Drużyna (Sowiński, Rodzik, Okoniewski) również triumfowała i stanęła na najwyższym stopniu podium.

Zawody w Hannoverze były kolejnym etapem przygotowawczym do tegorocznych MŚ w Limie (Peru, 19-29 września) i ME w Rotterdamie (Holandia, 15-21 sierpnia). Podczas tych zawodów będzie można uzyskać kwalifikacje na Igrzyska w Paryżu. Przypomnijmy, że dwa miejsca dla Polski uzyskali już w zeszłym roku Emilia Babska i Szymon Sowiński (podczas zawodów PŚ na olimpijskiej strzelnicy w Chateraux).

Info: PKPar, fot. dzięki uprzejmości PZSN Start

Data publikacji: 10.05.2023 r.