Wings For Life World Run 2023

Zainaugurowany w 2014 przez fundację Wings for Life globalny bieg Wings for Life World Run to największy bieg charytatywny na świecie. 7 maja 2023 r. prawie 207 tysięcy osób – najwięcej w historii – zarejestrowało się do biegu odbywającego się we wszystkich zakątkach kuli ziemskiej. 100 proc. opłat startowych wesprze badania nad leczeniem uszkodzeń rdzenia kręgowego. Była to jubileuszowa – dziesiąta edycja biegu, niezwykle udana w historii polskiego biegania. 

Wszyscy wystartowali punktualnie o 13:00 czasu polskiego, a pół godziny później do akcji ruszyły samochody pościgowe – realne i wirtualne (w Biegu z Aplikacją), stanowiące ruchomą linię mety. Aż trzy Polki udowodniły, że jesteśmy potęgą w Światowym Biegu. Globalna zwyciężczyni, Katarzyna Szkoda powiedziała po biegu: „To jest moje spełnienie marzeń. Cały pot, krew i łzy zostawione na treningach, teraz to wszystko zostało mi wynagrodzone. Zaczęło się robić ciężko po 37, 38 kilometrze, ale nie był to kryzys, który był w stanie mnie powstrzymać. A im samochód był bliżej, tym większy był dodatkowy zastrzyk sił, który dostałam”.

Uciekała najdłużej, pokonując w Poznaniu 55,07 km. Trzecia globalnie była Dominika Stelmach, zwyciężczyni biegu w Gruzji z wynikiem 49,02 km, a czwarta Patrycja Talar – najlepsza w Szwajcarii (48,78 km).

Ponadto Polki były liderkami Biegu z Aplikacją między innymi w Belgii oraz Irlandii.

Wśród uczestniczek jadących na wózkach, w Poznaniu najdalej dotarła Joanna Oleksiuk – 16,7km.

Nie zawiedli również mężczyźni. Najlepszy – tak samo jak przed rokiem – okazał się biegnący w Japonii Jo Fukuda (69,01 km), który ponownie pokonał Polaka Darka Nożyńskiego, który jednocześnie ścigał się na poznańskiej trasie się z 4. globalnie Błażejem Brzezińskim i 5. Wojciechem Kopciem.

W chorwackm Zadarze po raz drugi z rzędu wygrał Tomek Osmulski. Polacy startujący z aplikacjami okazali się najlepsi również w Danii, na Mauritiusie, Jersey, Cyprze, w Namibii i Egipcie.

W Poznaniu, na wózku, najdalej dotarł Paweł Tęcza – 39,5 km.

W Polsce uczestnicy Światowego Biegu w większości startowali w Poznaniu, ale dołączyło już wiele innych miast, m.in.: Wrocław, Namysłów, Siekierczyn, Gryfice Zagórcze, Opole, Radomsko, Kalety, Grodzisk Mazowiecki, Opoczno Łódzkie, Zabrze, Wyszków, Ostrów Mazowiecka, Lubartów, Mikołajki i Warszawa. Były też nieoficjalne biegi grupowe, jak na przykład w Bydgoszczy, wielu uczestników skorzystało też z możliwości startu indywidualnego, na wybranej przez siebie trasie.

W roli kierowcy, również wirtualnego samochodu pościgowego, wystąpił, jak w poprzednich edycjach biegu – Adam Małysz, czyli Kapitan Wąs. W tym roku najliczniejszą ekipą w Polsce była właśnie Drużyna Kapitana Wąsa. Jej kapitan zgromadził w swoim zespole 770 biegaczy i uczestników na wózkach.

W Biegu Flagowym Adam Małysz prowadził pościg już za kierownicą realnego Porsche. Biegaczom także towarzyszyli – w namiocie ustawionym przy 10 km trasy – prowadzący przez bieg komentatorzy, Tomasz Zimoch i Damian Bąbol.

Szczytną ideę wspierają od samego początku znane osoby. Na świecie bieg wspierają takie postaci jak piłkarz Neymar czy himalaista Oswald Rodrigo Pereira. W gronie ambasadorów Wings for Life World Run są wybitni sportowcy, himalaiści, modelki, aktorzy, ludzie biznesu, świata nauki, kultury i mediów.

„Jestem częścią Światowego Biegu od pierwszej edycji, to mój 10. start, ale chyba po raz pierwszy miałam wrażenie, że cały czas biegłam w tłumie – biegaczy i kibiców. To też pokazuje, jak ten bieg się zmienił, jak ważnym wydarzeniem jest dla Poznania” – powiedziała dziennikarka Beata Sadowska. – „No i obok ludzie na wózkach, razem z nami. To coś niesamowitego, ciarki na plecach. To jest ta najważniejsza historia, bo oczywiście wielu z nas przyjeżdża tu dla wydarzenia sportowego, ale nad tym wszystkim jest ten najważniejszy cel, żeby ci ludzie na wózkach mogli kiedyś wstać i pobiec razem z nami”.

Wspólny cel setek tysięcy uczestników biegu, darczyńców i twórców grupowych Biegów z Aplikacją na całej ziemi, to miliony zwolenników i fanów, wszechogarniająca radość i pozytywne emocje, które charakteryzują całą globalną społeczność. Tym celem jest zbiórka funduszy na badania nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego na niespotykaną dotąd skalę. W Światowym

Biegu startują samodzielnie nawet pacjenci uczestniczący w tych badaniach, a także naukowcy, którzy je prowadzą.

W trakcie 10 edycji, w sumie udało się zebrać 43,8 mln €. Wszystkie te pieniądze dotują najbardziej zaawansowane i dające największe nadzieje badania kliniczne i projekty badawcze prowadzone przez najwybitniejsze jednostki naukowe na świecie. Wpłacają je ludzie biorący udział w biegu jednocześnie, niezależnie od strefy czasowej, w której się znajdują, pogody, czy pory roku panującej na ich półkuli.

„To jest niesamowite, że potrafimy się zjednoczyć – nie tylko w Poznaniu, czy w Polsce, ale przede wszystkim na całym świecie w tak ważnym celu. To jest coś naprawdę niesamowitego i jeśli ktoś może wystartować, polecam” – mówiła o szczytnej idei biegu Globalna Zwyciężczyni Wings for Life World Run, Kasia Szkoda.

Zobacz galerię…

Skrót i oprac. IKa na podst. wingsforlifeworldrun.com/pl, stamtąd też zdjęcia

Data publikacji: 10.05.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również