V EDF CUP Zimowe szaleństwo

Bielskie Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start" było organizatorem piątej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP, które odbyły się 7-9 lutego na trasie FIS-owskiej w Szczyrku.

Była to w tym okresie jedyna trasa, na której leżał śnieg. W trzech zaplanowanych i zrealizowanych konkurencjach – kombinacji alpejskiej, slalomie gigancie i slalomie – udział wzięła liczniejsza niż przed rokiem grupa zawodników reprezentujących barwy Republiki Czeskiej, Słowacji i Polski.

Zawody rozegrano w trzech grupach startowych:

– niewidomych i niedowidzących (B1 – B3) – zawodnik podąża za przewodnikiem wskazującym mu trasę,

– jeżdżących na siedząco (LW10 – LW12) – na sprzęcie zwanym monoski z przypiętą jedną nartą i z wykorzystaniem kulonart jako stabilizatorów,

– jeżdżących na stojąco – najliczniejsza grupa z dysfunkcjami kończyn dolnych i górnych, zawodnicy używają dwóch lub jednej narty.

W grupie niewidomych i niedowidzących najlepsi okazali się Kamila Lubczyk (Pol) i Miroslav Haraus (Svk). Zwycięzcami w pozostałych grupach i konkurencjach zostali Radim Kozlovský (Cze), Jarosław Rola (Pol) – w grupie jeżdżących na siedząco oraz Petra Smaržowa (Cze), Anna Hadryś (Pol), Andrzej Szczęsny (Pol) i Bogdan Mirski (Pol) – w grupie jeżdżących na stojąco.

Na słowa uznania zasłużyli też młodzi zawodnicy z katowickiego „Startu”: Michał Kłos, Przemysław Kluz i Amadeusz Iwanowski, którzy plasowali się w czołówce w kategorii młodzieży do lat 16, śmiało też atakowali swych starszych i bardziej doświadczonych kolegów. Ich występy – zdaniem Łukasza Szeligi, szefa bielskiego „Startu” – pozwalają patrzeć z optymizmem na przyszłość narciarstwa alpejskiego w naszym kraju.

Mistrzostwa te miały również swój wymiar społeczno-edukacyjny, bowiem wśród ich obserwatorów i kibiców znaleźli się uczniowie szkół różnych typów oraz studenci kierunków związanych z szeroko pojętą rehabilitacją.

Podkreślić należy, iż narciarstwo osób niepełnosprawnych jest niezwykle widowiskową dyscypliną sportową, która ciągle odkrywa nowe granice możliwości człowieka we współczesnym świecie.

Więcej informacji na stronie: www.start.bielsko.pl

Mac

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również