VIII Ogólnopolski Turniej w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych

Tym razem wiosną zawodnicy uprawiający sporty siłowe spotkali się w Radomiu, w dniach 22-24 kwietna 2022 roku, na VIII Ogólnopolskim Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 35 uczestników (10 zawodniczek i 25 zawodników) z różnych regionów kraju, wśród nich nasi paraolimpijczycy, medaliści mistrzostw świata i Europy.

Głównym organizatorem turnieju było Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start, a jego prezes Arkadiusz Borczuch dokonał uroczystego otwarcia..

Turniej odbył się w trzech grupach startowych. Panie rywalizowały o miano najlepszej zawodniczki w kategorii open, a mężczyźni w dwóch grupach wagowych do 72 kg i powyżej 72 kg także open. Punktacja odbywała się według formuły IPC – ciężar wyciśnięty przez zawodniczkę i zawodnika był mnożony przez współczynnik wagowy odpowiadający wadze zawodnika, co dawało końcowy wynik w punktach.

W kategorii kobiety pierwsze miejsce zajęła Paulina Przywedzka-Puziak (Start Bydgoszcz), paraolimpijka z Pekinu, która przy wadze 60,5 kg zaliczyła w trzeciej próbie 95 kg i uzyskała 92,59 pkt. Na drugim miejscu uplasowała się ubiegłoroczna zwyciężczyni Beata Jankowska (Start Wrocław) z wynikiem 105 kg (89,54 pkt). Beata, aby zwyciężyć z Pauliną zadysponowała w trzeciej swojej próbie na sztangę 109 kg i niewiele zabrakło do zaliczenia tego podejścia. Trzecie miejsce przypadło w udziale Magdalenie Kostce reprezentantce Startu Katowice, która zaliczyła wszystkie trzy podejścia, kończąc zawody z wynikiem 78 kg (75,75 pkt).

Wśród mężczyzn w grupie I do 72 kg całe podium zapełnili reprezentanci Startu Wrocław. Pierwsze miejsce, podobnie jak w zeszłym roku, zajął Tomasz Kociubiński z takim samym wynikiem 170 kg, jak w ubiegłym roku, co w przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 166,4 pkt. Drugie miejsce zajął Sławomir Szymański 110 kg (130,45 pkt), a na najniższym stopniu podium stanął najmłodszy uczestnik turnieju niespełna 17-letni Mikołaj Kociubiński, syn Tomasza, z wynikiem 111 kg (119,37pkt), poprawiając swój wynik z ostatnich zawodów aż o 6 kg.

Został też nagrodzony jako najlepszy w kategorii juniorów przed Jackiem Kierachem (Start Tarnów) z wynikiem 90 kg (98,17 pkt) i i jego klubowym kolegą Hubertem Nowakiem, który legitymował się wynikiem 75 kg (75,27 pkt).

Natomiast w grupie II powyżej 72 kg najlepszym zawodnikiem okazał się Artur Lis (Start Tarnów) zaliczając w pierwszym podejściu 160 kg (151,73 pkt). Dwie próby zawodnika na ciężarze 165 kg były już nieudane.

Na drugim miejscu po pięknej walce został sklasyfikowany Daniel Baczmański (Start Wrocław) z wynikiem 180 kg (143,69 pkt), poprawiając swój wynik z zeszłego roku o 10 kg i awansując o jedno miejsce na podium. Daniel w trzeciej próbie zmagał się z ciężarem 191 kg, chcąc pokonać Artura, ale tym razem jeszcze trochę zabrakło. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Andrzej Owczarek (Start Wrocław) z wynikiem 155 kg (134,06 pkt).

Zawody jak zawsze w Radomiu były wzorowo przygotowane przez organizatora i przebiegały w miłej, sympatycznej atmosferze sportowej, a głównym ich celem była popularyzacja podnoszenia ciężarów wśród osób niepełnosprawnych i promocja tej dyscypliny. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni wspaniałymi nagrodami.

Zarówno zawodniczki jak i zawodnicy byli zachwyceni organizacją zawodów zapowiadając swój start w przyszłorocznej edycji turnieju. Był to wspaniały sprawdzian ich formy i umiejętności przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski, które za niespełna dwa tygodnie odbędą się w Bydgoszczy, a ich organizatorem jest Start Bydgoszcz.

Turniej był dofinansowany ze środków PFRON, dzięki czemu zawodnicy otrzymali sporo nagród rzeczowych.