Ważny dzień w historii polskiego paraolimpizmu

Ważny dzień w historii polskiego paraolimpizmu

W Centrum Olimpijskim w Warszawie, 14 grudnia 2015 r., odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Olimpijczyk - przygotowanie zawodników z niepełnosprawnościami do udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich", finansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Najważniejszym jej punktem było podpisanie porozumienia między prezesem Polskiego Komitetu Olimipijskiego Andrzejem Kraśnickim i prezesem Łukaszem Szeligą reprezentującym Polski Komitet Paraolimpijski.

To znaczący moment w historii polskiego sportu. Zapowiedziano ściślejszą współpracę między dwoma komitetami. PKOl i PKPar będą razem podejmować wspólne przedsięwzięcia popularyzujące sport, podkreślając mocno jedność ruchu sportowego – zgodnie z ideą olimpijskiej równości. Oba komitety będą zwalczać dyskryminację, promować szacunek, uczciwość, solidarność, braterstwo i różnorodność.
Porozumienie obejmować ma również wymianę doświadczeń w zakresie metod treningowych i opieki zdrowotnej nad zawodnikami.

W trakcie konferencji zaprezentowano szereg referatów mówiących m.in. o profesjonalizacji sportu paraolimpijskiego, sportowcach na rynku pracy, wyników badań i udziale kobiet w sporcie paraolimpijskim. Jedna z prelekcji dotyczyła również stanu przygotowań do Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016 i zadań medycyny w opiece nad sportowcami.

W konferencji wzięli udział minister sportu i turystyki – Witold Bańka, przedstawiciele PFRON, Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej oraz innych instytucji zaangażowanych w działania na rzecz sportu osób z niepełnosprawnością.

Zobacz galerię…

MaC, fot. PKPar

Data publikacji: 21.12.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również