Witamy w Tygodniu Akcji CAFE – Pełen Dostęp, Pełen Football – 2013!

Witamy w Tygodniu Akcji CAFE – Pełen Dostęp, Pełen Football – 2013!

Rozpoczynając drugi weekend pierwszych obchodów kampanii Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football w Polsce i na Ukrainie, wspominamy fantastyczne wydarzenia, które w ramach kampanii udało się przeprowadzić.

CAFE, w Polsce i na Ukrainie, wręczyło nagrody dwóm wyjątkowym i bardzo zasłużonym osobom, doceniając ich pracę na rzecz zwiększania dostępu do piłki nożnej dla kibiców niepełnosprawnych.

W Polsce nagroda trafiła do Sylwii Zapisek, prezeski Stowarzyszenia Kibiców Niepełnosprawnych im. Dawida Zapisek. Nagrodę wręczyła Maria Popielawska, Manager CAFE w Polsce, w trakcie uroczystej ceremonii odsłonięcia tablicy i nadania imienia Dawida Zapiska, wiernego kibica piłki nożnej, sektorowi „S” stadionu PGE Areny w Gdańsku, w dniu 14 kwietnia 2013 roku. Tablicę odsłonili wspólnie Sylwia Zapisek oraz Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.
Pani Sylwia jest od wielu lat zaangażowana w promocję równego dostępu do kibicowania dla osób niepełnosprawnych, założyła również stowarzyszenie, jako wyraz pamięci i kontynuacji działań swojego zmarłego syna Dawida.

Również wiele działo się na Stadionie Narodowym, na którym już podczas meczów reprezentacji Polski w marcu br. została wdrożona audiodeskrypcja. Specjalnie przeszkoleni komentatorzy prowadzą specjalny komentarz, który opisuje wszelkie wizualne elementy wydarzenia, takie jak mowa ciała, mimika, sceneria, akcja, ubiór, kolory i wszystko co potrzebne dla uchwycenia pełnego obrazu, miejsca, meczu i atmosfery. Tym, co różni komentarz audiodeskrypcyjny od 'standardowego’ komentarza, jest opisywanie przez komentatorów wydarzeń i akcji prosto z boiska, zamiast podawania statystyk, taktyki oraz podsumowywania poprzednich akcji.
Stosowny sprzęt, przekazany przez fundację CAFE, będzie służył wszystkim pasjonatom piłki nożnej na Stadionie Narodowym. Podjęlto również decyzję o dostarczaniu serwisu audiodeskrypcji na wybrane imprezy całostadionowe począwszy od marca 2013 r. Co ważne, nie będą to tylko mecze piłkarskie, ale również inne imprezy sportowe czy muzyczne. Najbliższa z nich to Orange Warsaw Festival – audiodeskrypcja dostępna będzie pierwszego dnia festiwalu, 25 maja, którego główną gwiazdą jest Beyoncé.
Aby skorzystać z audiodeskrypcji na Stadionie Narodowym wystarczy posiadać telefon komórkowym wyposażony w radio oraz słuchawki bądź przenośne radyjko. Należy nastawić częstotliwość fal radiowych FM podaną przed wydarzeniem (podczas meczów było to 95,1 FM). Usługa jest nieodpłatna dla każdego, kto jej potrzebuje bądź jest ciekaw dodatkowego komentarza.

Jedno z wydarzeń miało miejsce na stadionie PGE Arena w Gdańsku – jednym ze stadionów gościnnych UEFA EURO 2012 – podczas meczu Lechia Gdańsk- Jagiellonia Białystok. Banner kampanii Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football – został wyeksponowany na stadionie, a zawodnik Lechii Gdańsk Christopher Clark Oualembo spotkał się z niepełnosprawnymi kibicami klubu. Więcej informacji i galeria z wydarzenia pod linkiem.

Drugim klubem, który włączył się w obchody kampanii był GKS Katowice. Klub wyeksponował banner kampanii Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football podczas meczu z Zawiszą Bydgoszcz. W ekspozycji banneru wzięli udział niepełnosprawni kibice, co zostało dostrzeżone przez zgromadzone media. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć pod linkiem.

Już w najbliższą sobotę, 20 kwietnia, kampania Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football zawita do Krakowa. W obchody zaangażował się klub Cracovia. Podczas meczu Cracovia – Warta Poznań, zostanie wyeksponowany banner kampanii, a o ideii kampanii zostaną poinformowane lokalne media. Do zobaczenia w Krakowie!

Wiele się dzieje w ramach kampanii w całej Polsce. Czekamy na informacje, w jaki sposób obchodziliście Tydzień Akcji Pełen Dostęp, Pełen Football.

Info: CAFE, oprac. MaC

Data publikacji: 18.04.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również