Wodzisław Śl.: XIV Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych za nami!
To było prawdziwe święto przyjaźni, wzajemnego zrozumienia i szacunku, a przy tym okazja do dobrej zabawy. Mowa o Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych, którą 9 czerwca zorganizowało Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
W czternastej już edycji tego przedsięwzięcia wzięło udział około 400 osób, w tym ponad dwieście niepełnosprawnych, z aż osiemnastu warsztatów terapii zajęciowej, ośrodków wsparcia, zakładów opiekuńczo-leczniczych, ośrodków rehabilitacyjnych, szkół integracyjnych, stowarzyszeń itp. z terenu całego województwa śląskiego.
Od Tarnowskich Gór po Gorzyce. Wszystkich uczestników Olimpiady na ziemi wodzisławskiej serdecznie przywitał starosta Ireneusz Serwotka. Wraz z nim udział w imprezie wzięło wielu samorządowców, a także ks. prał. Bogusław Płonka, pierwszy polski medalista mistrzostw świata w boksie Zbigniew Kicka, przedstawiciele parlamentarzystów z regionu śląskiego, dyrektorzy i kierownicy wojewódzkich i powiatowych instytucji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Olimpiada – nawet powiatowa – ma swoje wymagania. Była więc uroczysta prezentacja zawodników i zaproszonych gości na bieżni stadionu przy ul. Pszowskiej. Była parada z udziałem orkiestry. Było też tradycyjne wciągnięcie olimpijskiej flagi na maszt przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.
W okolicznościowym przemówieniu starosta przypomniał, że podczas Powiatowej Olimpiady ważniejszy od wyniku sportowego jest sam udział w imprezie, a także takie wartości, jak przyjaźń, solidarność i fair play. Podziękował również wszystkim, którzy przygotowali imprezę. Słowa szczególnego podziękowania starosta Serwotka skierował do licznie przybyłych wolontariuszy z II Liceum Ogólnokształcącego w Wodzisławiu Śl.
Organizatorzy Olimpiady przygotowali dla zawodników trzynaście konkurencji sportowych: m.in. bieg sprinterski, pchnięcie kulą, rzut piłką palantową na odległość, slalom z piłką, strzały do bramki, bieg z przeszkodami czy rzuty do puszek, do celu, do kosza lub do tarczy. Oprócz tego na sportowców czekało mnóstwo dodatkowych atrakcji m.in.: występy grup artystycznych Fundacji Teatru Wodzisławskiej Ulicy oraz występ Fundacji Muzycznej Orkiestry KWK im. W. Kamczyka.
Dużą frajdę – zarówno sportowcom, jak i ich opiekunom oraz wolontariuszom – sprawiło niespodziewane pojawienie się na stadionie przy ul. Pszowskiej członków Klubu Motocyklowego „Hanysy” z Pszowa. Umożliwiając przejażdżkę na swoich potężnych motocyklach i bezpośredni kontakt z maszynami, dostarczyli – zwłaszcza dzieciom – wiele dodatkowych pozytywnych emocji.
Impreza była bardzo udana. Na jej zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk władz powiatu i obecnych gości pamiątkowe medale oraz drużynowe puchary i dyplomy. Jak się jednak okazało, swoją niespodziankę dla organizatorów przygotowali również zawodnicy. W imieniu sportowców z niepełnosprawnością uczestnicy WTZ w Gorzycach wręczyli staroście Ireneuszowi Serwotce pamiątkowy puchar, a wszystkich organizatorów odzna czyli medalami.
Tak duże przedsięwzięcie nie mogłoby się udać, gdyby nieoceniona pomoc wolontariuszy z liceum „Tischnera” w Wodzisławiu Śl. Pod opieką nauczycieli: Wojciecha Nierody i Renaty Łabacz zadbali oni o sprawny przebieg, dobrą zabawę i bezpieczeństwo uczestników. Oprócz podziękowań i wyrazów wdzięczności ze strony niepełnosprawnych sportowców spotkał ich na zakończenie imprezy jeszcze jeden miły akcent: pamiątkowe zdjęcie, do którego zaprosili też organizatorów.
pr, fot Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl.
Data publikacji: 13.06.2016 r.