Women’s Camp – zgrupowanie ampfutbolistek w Belgii

Wyjątkowe wydarzenie z okazji Dnia Kobiet dla ampfutbolistek z całego świata. W dniach 8-11 marca w belgijskiej Gandawie odbyło się międzynarodowe zgrupowanie kobiet – Women’s Camp 2024, w którym udział wzięły zawodniczki z kilku krajów, w tym z Polski.

– Międzynarodowe zgrupowanie w Belgii na pewno da nam większą okazję do sprawdzenia się. Będzie tam wiele dziewczyn z różnych zakątków świata, więc to będzie duże wyzwanie” – mówiła przed wyjazdem Weronika Nowotny, polska ampfutbolistka. Trzydniowy event ściągnął do Gandawy kilkadziesiąt zawodniczek z kilku krajów. Oprócz Polek pojawiły się również Belgijki, Angielki, Turczynki, Hiszpanki, Niemki i Szkotki. Organizatorem wydarzenia było Amp Football Belgium przy wsparciu Europejskiej Federacji Amp Futbolu (EAFF) oraz UEFA.

Ampfutbolistki zostały podzielone na grupy i pod czujnym okiem międzynarodowej kadry trenerskiej odbyły kilka treningów. – Myślę, że camp w Belgii to było dla nas super doświadczenie pod kątem sprawdzenia własnych umiejętności. W zeszłym roku też miałyśmy międzynarodowe zgrupowanie kobiet w Warszawie, więc teraz mamy to porównanie rok później i możemy to całkiem fajnie zweryfikować – przekonuje Jolanta Ożga, reprezentantka Polski. – My może na siebie nie patrzymy jakby w ten sposób i nawet jeśli porównujemy się między sobą w drużynie, to tego być może nie widzimy, ale jeżeli spotkać się z dziewczynami, z którymi widziałyśmy się rok temu i które uznawałyśmy wtedy za mocne zawodniczki, które chciałybyśmy dogonić, a teraz spotkałyśmy je znowu i okazuje się, że chyba nawet je przegoniłyśmy, to to dopiero pokazuje ten progres, więc myślę że pod tym kątem było to dobre doświadczenie – dodaje.

Polki od ponad roku ciężko trenują, a cel, jaki im przyświeca jest jeden – w listopadzie tego roku zdobyć złoto na pierwszych w historii mistrzostwach świata kobiet w ampfutbolu, które odbędą się w Kolumbii. Olbrzymią pracę jaką wykonują zawodniczki docenia trener reprezentacji – Grzegorz Skrzeczek. – Camp był bardzo owocny z racji dużej ilości dziewczyn na boisku i możliwości rywalizacji z zawodniczkami z innych krajów. Zobaczyliśmy, że nasza ciężka praca wykonywana w Polsce potęguje, gdyż było widać znaczącą różnicę między naszymi dziewczynami, a innymi dziewczynami, które zaczęły uprawiać ten sport. Trener Polek również zwraca uwagę na duży postęp, jaki uczyniły jego podopieczne – Mamy porównanie z kilkoma dziewczynami z tamtego i z tego roku i widać z naszej strony olbrzymi progres, a to napawa optymizmem i chęcią do dalszej pracy – podsumował trener.

Podczas Women’s Camp 2024 nastąpiło również ważne ogłoszenie pod kątem zbliżających się mistrzostw – podany został skład wszystkich drużyn, które wezmą udział w listopadowych mundialu. Wśród dwunastu drużyn tylko trzy będą z Europy – Stary Kontynent reprezentować będzie Polska, Anglia i Ukraina. Pozostałe kraje, jakie zaprezentują się na turnieju to USA, Argentyna, Brazylia, Ghana, Haiti, Kamerun, Liberia, Nigeria oraz gospodarz, czyli Kolumbia.

Czasu do kolumbijskiego turnieju coraz mniej, dlatego polskie zawodniczki oprócz reprezentacji trenują też na co dzień w klubach z Ekstraklasy. Kilkanaście dni temu podczas I turnieju PZU Amp Futbol Ekstraklasy we Wrocławiu debiut w drużynie Stali Rzeszów zaliczyła Anna Omielan – kapitanka polskiej kadry, której nie mogło również zabraknąć w Belgii. – Była to dla nas na pewno ciekawa przygoda, rozwijałyśmy swoje umiejętności, starałyśmy pokazać się innym dziewczynom jak trenujemy w Polsce – jak my to robimy i jak my to widzimy. Bardzo dużo się działo, było bardzo intensywnie – pod tym względem był to ciężki weekend, ale myślę że wzmocniło to nas jako drużynę i wyjedziemy z Belgii z pozytywnymi refleksjami – oceniła Omielan.

Oprócz kilku ciężkich treningów, był czas również na integrację i zwiedzanie. Kadrowiczki wraz z całym sztabem szkoleniowym odwiedziły m.in. stadion KAA Gent.

W Gandawie pojawiły się zawodniczki z kilku krajów, ale to Polki były zdecydowanie najliczniejszą grupą. W polskiej drużynie trenuje już kilkanaście dziewczyn, jednak cały czas trwa nabór do zespołu i poszukiwanie nowych twarzy. – Wciąż czekamy na przyszłe mistrzynie świata – skąd wiesz, że nie czekamy właśnie na Ciebie? – zachęca selekcjoner reprezentacji Polski, Grzegorz Skrzeczek.

Sponsor główny: Orlen
Partner techniczny: 4F
Patron: Fundacja 4F
Projekt współfinansowany ze środków: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Zobacz galerię…

pr/, fot. Amp Futbol Polska

Data publikacji: 14.03.2024 r

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również