Wrocławski Niezbędnik Senioralny trafi do mieszkańców przechodzących na emeryturę

Wrocławski Niezbędnik Senioralny – pakiet upominków, który ma zachęcać seniorów do poznawania miasta i uczestnictwa w miejskich wydarzeniach, trafi do mieszkańców przechodzących na emeryturę. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem, które realizuje tego typu projekt.

Mieszkańcy Wrocławia, którzy w 2021 roku przeszli lub przejdą na emeryturę, od 6 września mogą odbierać Wrocławski Niezbędnik Senioralny. Według szacunków wrocławskiego magistratu, w tym roku do grona emerytów dołączy ok. 12 tys. wrocławianek i wrocławian.

„To zaproszenie do poznawania miasta, odkrywania szerokiej oferty wydarzeń, a także włączenia się w działania na rzecz Wrocławia” – mówił prezydent miasta Jacek Sutryk.

W skład Niezbędnika wchodzą plecak miejski, torba na zakupy, etui na okulary, Wrocławski Spacerownik zawierający propozycje tras spacerowych, a także Informator Senioralny z propozycjami spędzania wolnego czasu oraz adresami instytucji, organizacji i firm działających na rzecz seniorów. Przyszli emeryci znajdą tu także list od prezydenta Wrocławia, voucher na mecz Śląska Wrocław oraz voucher na bilet w Operze Wrocławskiej.

Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego podkreśliła, że Wrocławski Niezbędnik Senioralny to projekt długofalowy, którego celem jest zachęcenie osób, które zakończyły karierę zawodową, do aktywności w różnych obszarach. „Pierwsza grupa, która może odebrać pakiet to osoby, które od stycznia 2021 r. otrzymały decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego. Dokumentem uprawniającym do odbioru Niezbędnika będzie pozytywna decyzja ZUS o przyznaniu emerytury wraz z dokumentem tożsamości” – tłumaczyła.

Inicjatywę miasta wspiera Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w którego siedzibach będzie można znaleźć informacje na temat Niezbędnika.

Elementy niezbędnika zostały wykonane przez podmioty ekonomii społecznej, a realizatorem projektu jest Spółdzielnia PANATO. „Okres pandemii był dla nas szczególnie trudny. Produkcja kilkunastu tysięcy pakietów dla wrocławskich seniorów, pozwoliła nam uratować wiele miejsc pracy. Pracują u nas osoby z niepełnosprawnościami, zagrożone wykluczeniem społecznym, młode mamy, które wracają na rynek pracy” – mówiła Paulina Ograbisz ze spółdzielni PANATO.

Wrocławski Niezbędnik Senioralny wydawany jest w Przestrzeni Trzeciego Wieku Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Solidarności. Aby odebrać pakiet, należy wziąć ze sobą decyzję o przyznaniu emerytury, wystawioną przez ZUS oraz dowód osobisty. (PAP)

Agata Tomczyńska, fot. pixabay.com

Data publikacji: 07.09.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również