Wycieczka do Zamku Czocha

21 września uczestnicy z Warsztatu Terapii Zajęciowej Przygodzice z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, działającym przy Fundacji Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu, brali udział w jednodniowej wycieczce na Dolny Śląsk. Celem wyjazdu było zwiedzanie jednego z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce.

Zamek Czocha, bo o nim mowa, położony jest nad jeziorem Leśniańskim, imponuje niezwykłą architekturą, a jego wnętrza skrywają niesamowite historie oraz legendy. Żywą lekcję historii przeprowadził z nami przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział grupie historię tego miejsca, oprowadził nas po pięknym zamku i licznych komnatach z tajemniczymi przejściami, z których obiekt ten słynie.

Średniowieczne zamczysko skrywa w swych murach wiele sekretów, ukrywanych przez jego właścicieli, a odkrywanych przez dzisiejszych badaczy. Nasze pierwsze kroki postawione zostały w wielkiej Sali Rycerskiej, czasem Sali balowej zamku. Zajrzeliśmy do Sali Marmurowej, w której znajdują się ścienne malowidła, kominek a także do Sali Bibliotecznej, w której książki wypełniają wnęki od podłogi aż po sufit.

Tajemniczym przejściem udaliśmy się do Komnaty Książęcej, która wzbudziła największe zainteresowanie z powodu umiejscowionej pod łożem królewskim zapadni. Zwiedzaliśmy również łazienkę przyległą do Komnaty Sypialnianej, Komnatę Córek ostatniego właściciela zamku, Winnicę i Skarbiec.

Pokazano nam także skarby znalezione podczas remontów a także sprzęt łącznościowy, jakim posługiwało się wojsko w czasach PRL-u.

Po zwiedzaniu tego niezwykłego miejsca udaliśmy się do pobliskiej restauracji, gdzie po smacznym obiedzie udaliśmy się w drogę powrotną.

Tekst i fot. Mariusz Patysiak / Fundacja „Miłosierdzie”

Data publikacji: 05.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również