Wystarczy zacząć! Ruszają Mistrzostwa Polski w parasportach zimowych

Od 8 do 10 marca w Klikuszowej i Białce Tatrzańskiej sportowcy z niepełnosprawnościami będą rywalizować o tytuł najlepszych w Polsce w paranarciarstwie alpejskim i biegowym. Choć do walki o mistrzowski tytuł staną medaliści MŚ i igrzysk paralimpijskich, to te zawody są również doskonałą okazją do rozpoczęcia swojej przygody i złapania sportowego bakcyla.

Wszystko rozpocznie się 8 marca w Białce Tatrzańskiej od zawodów w Slalomie Gigancie  oraz towarzyszącej mu rywalizacji w snowboard crossie. Tego dnia na trasie zobaczymy m.in. aktualnych brązowych medalistów mistrzostw świata – Michała Gołasia z przewodnikiem Kacprem Walasem. Ich przygoda z paranaraciarstwem alpejskim zaczęła się stosunkowo niedawno – Michał ma zaledwie 18 lat.

– Pasją do narciarstwa zaraził mnie tata, który sam trenował tę dyscyplinę – mówi Gołaś. – Gdy tata zrobił uprawnienia instruktora, zaczął mnie uczyć – miałem wtedy skończone ledwie trzy lata. Dziś narty i sport są moim życiowym powołaniem, dają mi możliwość rozwijania się i przy okazji podróżowania w różne ciekawe miejsca.

Michał Gołaś

Michał Gołaś

Dzień później w Klikuszowej rozpocznie się rywalizacja paranarciarzy biegowych. Wśród biegaczy zobaczymy m.in. aktualnego mistrza (w biegu długim) i wicemistrza świata w biegu średnim. Witold Skupień z pewnością będzie chciał również tutaj potwierdzić swoją dominację na krajowym podwórku. Zainteresowanie powinien wzbudzić również powrót po kontuzji Iwety Faron – koleżanka Witolda z klubu ZOMA Team to piąta zawodniczka ostatnich Igrzysk Paralimpijskich w Pekinie. Zachęca ona również młodych sportowców i sportsmenki do rozpoczęcia swojej przygody z nartami.

– Ciężka praca popłaca zawsze. Przy okazji takich zawodów można poznać naprawdę fajnych ludzi i miło spędzić czas – mówi Iweta. – Także serdecznie zapraszam na Mistrzostwa do Klikuszowej, jak i do trenowania na co dzień – gdziekolwiek jesteście!

Iweta Faron, Monika Kukla i Krzysztof Plewa

Iweta Faron, Monika Kukla i Krzysztof Plewa

Wśród zgłoszonych zawodników bardzo wiele osób debiutuje i będzie dopiero przechodziło klasyfikację medyczną do określonych grup startowych. Obecność nowych adeptów narciarstwa cieszy chorążego reprezentacji paralimpijskiej z Pekinu, Andrzeja Szczęsnego. Choć zawodnik zakończył ściganie na najwyższym poziomie i obecnie próbuje swoich sił głównie w ampfutbolu w barwach Stali Rzeszów, nie przestaje obserwować pilnie życia narciarskiego w Polsce i dopingować młodych zawodników, i sam również pojawi się na mistrzostwach Polski.

– Nie wyobrażam sobie siebie bez narciarstwa – mówi o sobie Andrzej Szczęsny. –  Daje mi ono dużo radości, to na nartach czuję się swobodny i bez żadnych ograniczeń. Sport na świeżym powietrzu, obecna tu adrenalina i duża prędkość to jest to co kocham. Zachęcam wszystkich, by przyjechali na mistrzostwa i spróbowali. To działa jak magnes.

Andrzej Szczęsny

Andrzej Szczęsny

Zawody organizuje Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start i finansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PFRON.

Zawody wspierane są przez marszałka województwa Małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, wójta gminy Nowy Targ – Jana Smarducha, startostwo powiatowe Nowy Targ, urząd gminy Nowy Targ i urząd gminy Bukowiny Tatrzańskiej.

Patronami medialnymi zawodów są TVP Sport, TV Podhale, Tygodnik Podhalański, portal 24tp.pl oraz portal goral.info.

Mistrzostwa Polski patronatem objął również Polski Komitet Paralimpijski.

Bieżące informacje i fotorelacje: https://pzsnstart.eu / https://www.facebook.com/pzsnstart

PROGRAM WYDARZENIA:

Wtorek, 7 marca
Przyjazd i zakwaterowanie zawodników i zawodniczek

Środa, 8 marca
Paranarciarstwo alpejskie:
9:00 – uruchomienie wyciągów i tras narciarskich na Kotelnicy
10:00-11:30 – 1 przejazd Slalom Gigant
12:00-13:00 – 2 przejazd Slalom Gigant
14:00-15:00 – snowboard cross
16:00 – otwarcie zawodów, wręczenie nagród
Paranarciarstwo biegowe:
10:00-14:00 trening Klikuszowa
14:00-20:00 klasyfikacja medyczna

Czwartek, 9 marca
Paranarciarstwo alpejskie
9:00 – uruchomienie wyciągów i tras narciarskich
9:30-10:30 – 1 przejazd Slalom
12:00-13:00 – 2 przejazd Slalom
19:00 – uroczysta kolacja i dekoracje
Paranarciarstwo biegowe
9:00 – zapoznanie z trasą
10:00-12:00 – bieg średni
19:00 – uroczysta kolacja i dekoracje

Piątek, 10 marca
Paranarciarstwo biegowe
9:00-10:00 – trening, zapoznanie z trasą
10:00-12:00 – bieg krótki
12:30 – ceremonie medalowe, zakończenie mistrzostw

Info: PZSN „Start”

Data publikacji: 07.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również