Wyzwane sportowe dedykowane walczącym z chorobą

Wyzwane sportowe dedykowane walczącym z chorobą

Jadąc rowerem non-stop przez 24 godziny Valerjan Romanovski, bijący rekordy w kolarstwie długodystansowym, chce tym razem pokonać dystans ok. 900 km. Wyzwanie to, dedykowane chorym zmagającym się z nowotworem krwi, podejmie 29 sierpnia w Przasnyszu (Mazowieckie).

Romanovski od 2012 r. jest zarejestrowany w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych Fundacji DKMS – Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Swą akcją chce zachęcić innych do rejestrowania się w tej bazie. „Coraz większa liczba osób zarejestrowanych, jako potencjalni dawcy, to większe szanse chorych na znalezienie pomocy i leczenie” – powiedział PAP Romanovski. „W projektach, które realizuję, jest zawarty konkretny przekaz. Nie chcę jeździć tylko dla siebie, dla własnej satysfakcji. Chcę wspierać tych, którzy oczekują pomocy od ludzi zdrowych” – dodał.

Jak zaznaczył Romanovski, zarówno w sporcie, jak i w walce z chorobą, ogromne znaczenie ma nastawienie psychiczne i determinacja. „To psychika, wola walki, decyduje w dużej mierze, że bijemy rekordy, wygrywamy zawody i wygrywamy z chorobą. Moje rekordy w wielogodzinnej jeździe to tak naprawdę nic wielkiego. Owszem, jestem zmęczony, padnięty, ale po nowym rekordzie mogę się zregenerować, nawet, jeżeli zajmuje to kilka miesięcy. I nadal jestem zdrowy. Natomiast, jeżeli osoba chora walczy z nowotworem, to nie jest to tylko dwanaście godzin, czy doba. Nieraz trwa to wiele lat. Osoba chora nie może tej walki odpuścić. To ogromnie ważne” – podkreślił.

Romanovski podejmie próbę 24-godzinnej jazdy non-stop rowerem szosowym i pokonania dystansu ok. 900 km na terenie przasnyskiej strefy gospodarczej w pobliżu tamtejszego lotniska Aeroklubu Północnego Mazowsza. Start odbędzie się w sobotę, 29 sierpnia, o godz. 12. By pokonać w dobę zakładany dystans Romanovski będzie musiał jechać ze średnią prędkością ok. 40 km na godzinę. Wspierać go będzie grupa kolarzy, którzy jadąc przed nim tzw. wachlarzem i wymieniając się co pewien czas, będą dyktowali odpowiednie tempo przejazdu. Jeżeli próba się powiedzie, jej wynik zostanie zgłoszony do Księgi Guinnessa, jako nowa kategoria do bicia rekordów. Dotychczasowy, nieklasyfikowany tam najlepszy wynik w nieprzerwanej, 24-godzinnej jeździe rowerem to 864 km.

Romanovski ma 41 lat. Urodził się niedaleko Wilna na Litwie, a obecnie mieszka w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie). Początkowo uprawiał lekkoatletykę. Potem zmienił dyscyplinę sportową na kolarstwo długodystansowe i przełajowe. Dotychczas Romanovski pobił dwa rekordy Guinnessa, dedukując swe zmagania chorym na raka krwi i dawcom komórek macierzystych – ostatni w lipcu tego roku, gdy podczas 12-godzinnej jazdy rowerem pokonał dystans ponad 300 km. Od 2014 r. rekord ten należał do Mike’a Unklesbay z USA i wynosił 260 km. W lipcu 2014 r. Romanovski pobił rekord w 48-godzinnej jeździe non-stop rowerem górskim – pokonał wtedy dystans 758 km. Poprzedni najlepszy wynik w tej kategorii należał do Dava Buchenana, który w 2001 r. przejechał 571 km.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa, jako niezależna organizacja non-profit, od 2008 r. Dotychczas przebadała i zarejestrowała ponad 730 tys. potencjalnych dawców komórek macierzystych, z czego ponad 2200 osób zostało już dawcami. Rejestracji, jako potencjalny, niespokrewniony dawca, może dokonać każdy dorosły między 18 a 55 rokiem życia. Polega ona na krótkim wywiadzie medycznym i pobraniu wymazu z błony śluzowej, z wewnętrznej strony policzka. Próbka ta służy do określenia cech zgodności antygenowej. Jeżeli kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy możliwy jest przeszczep. (PAP Life)

mb/ zig/
Data publikacji: 23.08.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również