
X Ogólnopolskie Integracyjne Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc
Już po raz dziesiąty w Żywcu spotkali się na zawodach integracyjnych najlepsi zawodnicy w wyciskaniu sztangi leżąc, wśród których zobaczyliśmy naszych paraolimpijczyków między innymi Marzenę Łazarz z Tarnowa, Mariusza Tomczyka z Wrocławia, Piotra Szymeczka z Tarnowa, a także zawodnika gospodarzy zawodów Wawrzyńca Latusa.
Zawodnicy już w piątek, 22 marca br. zjawili się w Żywcu, gdzie w internacie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych odbyło się oficjalne ich ważenie a następnie odprawa techniczna, na której dokonano ich podziału na poszczególne kategorie wagowe i grupy startowe. W wieczornej kolacji uczestniczyli między innymi dyrektor Wydziału Sportu Starostwa Powiatowego w Żywcu – Mirosław Dziergas, dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu – dr Bogusław Wyleciał i prezes Stowarzyszenia Integracyjnego Eurobeskidy – Stanisław Hańderek, główny motor sprawczy tak wspaniałych zawodów.
Zmagania siłaczy rozpoczęły się o godzinie 10.00, uroczystego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Żywca Antoni Szlagor i prezes Stowarzyszenia Stanisław Hańderek. Zawody odbyły się według przepisów IPC w kategorii open kobiet, w której wystartowało 11 zawodniczek. O zwycięstwie decydowała ilość zdobytych punktów według formuły Haleczki, gdzie zaliczony ciężar jest mnożony przez współczynnik wagowy zawodniczki odpowiadający jej wadze ciała. Mężczyźni rywalizowali w nowych kategoriach wagowych obowiązujących od tego roku. Rywalizacja odbyła się w sześciu kategoriach wagowych 59 kg, 72 kg, 88 kg, 97 kg, 107 kg oraz powyżej 107 kg, gdzie o zwycięstwie decydował wynik w kilogramach. Wyniki z zawodów były zaliczane do rankingu i dzięki obecności sędziów IPC uzyskane najlepsze rezultaty zaliczono do nowych rekordów Polski.
Ostatecznie do rywalizacji dopuszczono 60 zawodników 39 z niepełnosprawnością – w tym silną reprezentację Mołdawii – i 21 pełnosprawnych.
Jako pierwsze do rywalizacji przystąpiły panie. Zwycięstwo po wspaniałej walce przypadło kilkukrotnej mistrzyni i rekordzistce Polski Kamili Rusielewicz, reprezentującej Start Koszalin. Kamila zaliczyła wszystkie trzy podejścia zaczynając od 100 kg w pierwszym podejściu, następnie w drugim 105 kg i w trzecim podejściu 110 kg, co w przeliczeniu na punkty Haleczki dało zawodniczce 91,19 pkt. Drugie miejsce dla reprezentantki Mołdawii Larisy Marinenkovej za zaliczony ciężar 100 kg/89,92 pkt. Na trzecim miejscu uplasowała się podopieczna trenera Stanisława Mirochy, reprezentująca Stowarzyszenie Integracyjne Eurobeskidy Magdalena Konior, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski z wynikiem 89 kg/89,2 pkt. Trzecie podejście zawodniczki gospodarza imprezy do 90 kg dające jej drugie miejsce niestety nie zostało zaliczone przez sędziów. Wśród zawodniczek pełnosprawnych najsilniejszą okazała się Agnieszka Tuczykont, która wycisnęła 80 kg.
Wśród mężczyzn najlżejszą kategorię wagową do 59 kg, w kategorii zawodników z niepełnosprawnością wygrał Sławomir Szymański. Zawodnik Startu Wrocław podniósł sztangę ważącą 125 kg. Drugie miejsce dla reprezentanta Startu Katowice Piotrka Piętosy, podopiecznego Andrzeja Karbowskiego, który dopiero w trzecim podejściu zaliczył 100 kg. Na trzecim miejscu junior Rafał Witt także z Katowic, który zaliczył wszystkie trzy podejścia i uzyskał ostatecznie 86 kg. Wśród zawodników pełnosprawnych najlepszym zawodnikiem został Mateusz Dziarski z Chwałowic, który zaliczył 105 kg.
Bardzo zacięta rywalizacja przebiegała w kategorii wagowej do 72 kg. O zwycięstwo zacięty bój, aż do ostatniego podejścia, stoczyli Grzegorz Lanzer z Koszalina i Mariusz Tomczyk z Wrocławia. Grzegorz będąc zawodnikiem cięższym musiał podnosić więcej kilogramów od Mariusza. Grzegorz zaliczył w drugim podejściu 165 kg przy wadze ciała 65 kg, nie zaliczając 170 kg w trzecim podejściu. Bardzo dzielnie walczył Mariusz, który w trzecim podejściu próbował wycisnąć sztangę ważącą 165 kg, dającą mu zwycięstwo, ale niestety w tym dniu okazała się ona troszkę za ciężka dla naszego paraolimpijczyka. Ostatecznie Mariusz uzyskał 157 kg przy wadze ciała 59,5 kg. Trzecie miejsce dla weterana pomostu 46 letniego Krzysztofa Wodeckiego z Koszalina, który podniósł sztangę ważącą 150 kg. Michał Krętosz z Orzesza okazał się najlepszym zawodnikiem pełnosprawnym zwyciężając z wynikiem 135 kg.
Najwięcej emocji dostarczyli nam zawodnicy startujący w kategorii wagowej do 88 kg, w której to wyrównany pojedynek do końcowego podejścia stoczyli dwaj paraolimpijczycy, – zawodnik gospodarzy Wawrzyniec Latus oraz Piotr Szymeczek z Tarnowa. Niespodziewanie do rywalizacji włączył się reprezentant Mołdawii Stefan Rosca, który był najlżejszy z całej trójki zawodników. Podczas ważenia wszyscy trzej zawodnicy podali swoje pierwsze podejścia do jednakowego ciężaru 180 kg, co już wróżyło wiele emocji. Swoje pierwsze podejścia do ciężaru 180 kg wszyscy zawodnicy zaliczyli jednogłośnie. W drugim Wawrzyniec zalicza 184 kg, Piotrek 185 a zawodnik Mołdawii aż 190 kg odskakując od naszych zawodników. Wszystko rozstrzygnąć miały trzecie podejścia. Najpierw zawodnik Eurobeskidów Łodygowice Wawrzyniec Latus dość spokojnie zalicza 191 kg i wysuwa się na prowadzenie. Piotr będąc zawodnikiem cięższym, aby pokonać zawodnika gospodarzy musiał zadysponować na sztangę 192 kg, ale niestety sztanga tego dnia okazała się dla Piotrka za ciężka i musiał zadowolić się trzecim miejscem. Aby zwyciężyć Stefanowi Rosca, który był najlżejszym zawodnikiem, wystarczyło zaliczyć 191 kg, ale zawodnik tego dnia był w znakomitej formie i zgłosił 195 kg. Zaliczył ten ciężar bez większych problemów i został czempionem kategorii wagowej 88 kg. To nie koniec emocji. W czwartej dodatkowej próbie niezaliczanej do końcowej klasyfikacji zawodnik Rosca podniósł aż 200 kg przy wadze ciała 76,6 kg. Obserwując tego zawodnika musimy przyznać, że zrobił ogromne postępy w ciągu ostatniego roku. Marcin Krętosz z Orzesza został zwycięzcą wśród zawodników pełnosprawnych z wynikiem 120 kg.
Kategorie 97 kg wygrał Dariusz Wandzel reprezentujący Eurobeskidy z wynikiem 160 kg, a wśród pełnosprawnych Stanisław Mentel z rezultatem 171 kg.
W kategorii 107 kg zabrakło zawodników z niepełnosprawnością a wśród pełnosprawnych zacięty bój o pierwsze miejsce stoczyli Przemysław Kluk z Wrocławia oraz Adam Kozłowski z Rybnika. Ostatecznie zwyciężył Przemek z wynikiem 195 kg, a jego rywal uzyskał 192 kg.
Najcięższą kategorię wagową powyżej 107 kg wygrał zawodnik z Łodygowic Dariusz Zarazik z rezultatem 125 kg a wśród zawodników pełnosprawnych Serhij Bekerski zawodnik z Ukrainy, od niedawna obywatel Polski, który w trzeciej próbie podniósł największy ciężar podczas tych zawodów 201 kg.
Podsumowując starty naszych najlepszych zawodników należy przyznać, iż osiągnęli wyniki na dobrym poziomie, co jest pozytywnym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy, zaplanowanymi na 22-28 maja br. w Alexin/Rosja. Mamy nadzieję, że reprezentanci Polski z tych mistrzostw wrócą z medalami.
Patronat honorowy nad przebiegiem zawodów objął sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda.
W tym roku pula nagród finansowych jak i rzeczowych dla zawodników była wysoka. Nagrody i wyróżnienia na zakończenie tych wspaniałych zawodów, w których na jednym pomoście mogli rywalizować zawodnicy z niepełnosprawnością z zawodnikami pełnosprawnymi, wręczali m.in. przedstawiciel pani europoseł Małgorzaty Handzlik, która ufundowała pięć gadżetów z Europarlamentu, przedstawiciel pani poseł na Sejm RP – Mirosławy Nykiel, która ufundowała dwie nagrody pieniężne, przedstawiciel pani poseł Małgorzaty Pępek, która ufundowała puchar. Także Antoni Szlagor – burmistrz Żywca, ufundował okazały puchar. Na zakończeniu zawodów nie zabrakło posła na Sejm RP Stanisława Szweda, który podziękował wszystkim zawodnikom za sportową rywalizację i zaprosił na Żywiecczyznę za rok. Poseł również ufundował puchar oraz trzy nagrody pieniężne dla zawodników.
Zorganizowanie tej jakże potrzebnej integracyjnej imprezy sportowej byłoby niemożliwe bez wsparcia hojnych sponsorów, którzy już od kilku lat pomagają w organizacji zawodów i nagradzają zawodników za ich wolę walki. Organizację zawodów wsparli: Zakład Przetwórstwa Mięsnego Hańderek, Mixpol, Śrubena Unia, Bank Spółdzielczy w Węgierskiej Górce, Aqua Bielsko–Biała, Elmontaż Sp. z o.o., Ekolplus, MPWiK Żywiec Sp. z o.o., Kotelnica Białczańska. Rywalizacje zawodników udokumentowała firma Studio Video – Dominik Grzegorzek, Studio Foto-Mentel. Patronat medialny nad zawodami objęła redakcja: TVS, Kronika Beskidzka, Radio Bielsko, Dziennik Zachodni, zywiec.naszemiast.pl, www.zywiecinfo.pl.
Autor: Grzegorz Leski
(sędzia główny zawodów)
Data publikacji: 03.04.2013 r.
