X Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

W dniach 8-11 września w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko rozegrano kolejne regaty dla seniorów. Średni wiek startujących zawodników wyniósł około 70 lat.

Chętnych do udziału w regatach było znacznie więcej załóg niż organizatorzy mogli przyjąć. Wystartowało 20 trzyosobowych załóg na sasankach. W regatach wzięła udział grupa żeglarzy polonijnych z USA, Austrii i Danii. Wśród zawodników była także grupa osób z niepełnosprawnościami.

W piątek, który był dniem treningowym pogoda była dobra. Było słonecznie i był wiatr.

W sobotę od rana był bardzo słaby wiatr i do obiadu z trudem rozegrano tylko jeden wyścig, który wygrał Jerzy Filipowicz. Po obiedzie w dalszym ciągu wiatr był słaby i do kolacji też rozegrano tylko jeden wyścig, który wygrał Ryszard Kwiatkowski.

Wieczorem wspaniałą prezentację regat „Ewolucja jachtów Pucharu Ameryki” przedstawił Marek Słodownik z dwumiesięcznika „Żeglarstwo”. Po prezentacji uczestnicy otrzymali pierwsze numery znakomitego magazynu.

W niedzielę była doskonała, żeglarska pogoda – słońce i wiatr 2 – 3 B. Dzięki temu rozegrano 3 wyścigi od śniadania do obiadu i ponownie 3 od obiadu do kolacji.
Wieczorem był tradycyjny grill, który trochę się przedłużył.

Ponieważ po rozegraniu 8 wyścigów różnice pomiędzy pierwszymi sześcioma załogami były niewielkie, a w niedzielę planowano rozegrać kolejne 3 wyścigi, zapowiadała się zacięta walka o miejsca na podium. Dziewiąty wyścig rozpoczęto rano przed godziną dziewiątą, ale wiatr zaczął słabnąć i nie udało się rozegrać nic więcej. Po długim oczekiwaniu organizatorzy zaholowali jachty do portu i zakończyli regaty.

Zwycięzcy regat otrzymali puchary i dyplomy oraz losowali nagrody.

Niestety od dwóch lat organizatorzy nie otrzymali żadnego wsparcia finansowego z zewnątrz. Dofinansowania odmówił Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Tradycyjnie od pierwszej edycji imprezy nie było wpisowego do regat.
Odbyły się dzięki pomocy spółki Oczy Mazur – MCŻiTW, która udzieliła gościny i użyczyła jachty. Cała obsługa regat pracowała na zasadzie wolontariatu.
Organizatorzy zaprosili zawodników na XI Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+ za rok.

Wyniki regat:
1. Andrzej Skarka, Krzysztof Sierant, Wacław Paprocki (23 pkt.)
2. Bogdan Kalwasiński, Andrzej Bąkalski, Edmund Zaleski (30 pkt.)
3. Jerzy Filipowicz, Janusz Żółtkowski, Bolesław Kurkowski (31 pkt.)
4. Wojciech Juraszek, Grażyna Borys, Marek Borys (35 pkt.)
5. Arkadiusz Chomicki, Kazimierz Kulik, Dariusz Knitter (37 pkt.)
6. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda (38 pkt.)
7. Jerzy Cygler, Alfred Brodziński, Jerzy Kołakowski (39 pkt.)
8. Adam Szpinak, Piotr Śmietanko, Wojciech Gawryś (46 pkt.)
9. Wiesław Wołowski, Krzysztof Brzezicki, Mirosław Bondar (47 pkt.)
10. Ryszard Kwiatkowski, Andrzej Cyranowicz, Romuald Skrzypek (52 pkt.)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 13.09.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również