XI Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
W dniach 26-28 czerwca w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku kolejny raz odbyła się największa w Europie impreza żeglarska dla osób niepełnosprawnych. W tym roku z powodu obniżenia dofinansowania wzięło w niej udział tylko 240 uczestników, którzy pod opieką kilkudziesięciu instruktorów i wolontariuszy na kilkudziesięciu jachtach przez trzy dni uczyli się żeglarstwa.
Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Festiwal był dofinansowany Przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Prognozy pogody nie były optymistyczne, lecz na szczęście się nie sprawdziły i przez cały czas trwania Festiwalu nie padało. W piątek było pochmurnie, ale był wiatr 2 B i przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia. Wieczorem była zabawa plenerowa z ekipą z Kwidzyna.
W sobotę było piękne słońce i był słaby wiatr 1- 2 B, ale mimo tego przeprowadzono zaplanowane treningi na różnym sprzęcie. Wieczorem w hangarze „Pod Rekinem” była zabawa z zespołem szantowym „Ostatnie Takie Trio”, która przeciągnęła się do godzin rannych.
W niedzielę w wietrze 2 B i rozegrano regaty – Memoriał Eugeniusza Wilczyńskiego. Wystartowało 20 Sasanek, 8 Dezet i 8 Tang. Walka była bardzo zacięta, gdyż puchary dla zwycięzców regat ufundował prezydent RP Bronisław Komorowski. Szczególnie wyrównany pojedynek toczyły sasanki, ponieważ sternikami na nich byli uczestnicy zakończonych bezpośrednio przed Festiwalem XXI Mistrzostw Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością – członkowie narodowej kadry paraolimpijskiej.
Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy oraz losowali nagrody książkowe. Okazałe kryształowe puchary otrzymali sternicy zwycięskich załóg – Olga Górnaś-Grudzień (Sasanki) i Feliks Basłyk (Dezety). Wręczali je Halina Wilczyńska – żona Eugeniusza Wilczyńskiego i Wojciech Karol Iwaszkiewicz – burmistrz Giżycka.
Wieczorem, po oficjalnym zakończeniu regat, „Ostatnie Takie Trio” ponownie bawiło się z uczestnikami Festiwalu, którzy zostali na noc i zamierzali wyjeżdżać następnego dnia. Tym razem zabawa odbywała się w porcie, a ponieważ noc była ciepła zabawa, podobnie jak poprzednio, trwała do wczesnych godzin rannych. Zespół wykazał się niesamowitą kondycją, aż uczestnicy Festiwalu poddali się. Komandor regat składa podziękowania kadrze za sprawną organizację imprezy a szczególnie dziennikarzom Radia Gdańsk i Magazynu Hokej pod dowództwem Arka Chomickiego.
Wyniki regat na www.msz.org.pl
Tekst i fot. Marek Winiarczyk
Data publikacji: 29.06.2015 r.