XI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

XI Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością – II edycja za nami

W dniach 12-14 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych we współpracy z Mazurską Szkołą Żeglarstwa. Impreza była dofinansowana przez PFRON.

Zawodnicy ścigali się na Sasankach i byli podzieleni na dwie kategorie – żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących. Piątek był dniem treningowym. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo wystartowała cała czołówka polskich żeglarzy z wyjątkiem rodzinnej załogi Zbigniewa i Małgorzaty Szczepaniak.
W najbardziej utytułowanej polskiej załodze nastąpiła zmiana sternika – Andrzej Bury zamienił się z Marianem Zakowiczem. W kategorii żeglarzy niesłyszących nie wystartowali główni faworyci Tomasz Gumiński i Marcin Bodnar.
Prognoza pogody była znakomita i w pełni się sprawdziła. Przez cały czas regat było bardzo ciepło i słonecznie. W sobotę rano był wprawdzie słaby wiatr 1 B, ale wkrótce osiągnął siłę 2 B, do przerwy obiadowej rozegrano trzy wyścigi. Po obiedzie w dalszym ciągu wiało 2-3 B i dopiero w trakcie szóstego wyścigu po godzinie 17 wiatr osłabł, ale bez problemu dokończono go.
Wieczorem była opóźniona kolacja, a po niej dyskoteka. Po podliczeniu wyników okazało się, że w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadzi Leszek Szeląg przed Dariuszem Kuśnierzem. Za nimi byli członkowie kadry narodowej Olga Górnaś-Grudzień i Andrzej Bury. Kolejny kadrowicz Waldemar Woźniak trzy pierwsze wyścigi miał dobre, ale w serii popołudniowej nie wystartował z powodu niedyspozycji żołądkowej.
W kategorii żeglarzy niesłyszących prowadziła ze zdecydowaną przewagą Anna Kwiatkowska.
Zapowiadała się ostra walka w niedzielę. W niedzielę rano nie było wiatru, lecz po dziesiątej było już 2 a momentami 3 B i bez problemu rozegrano kolejne trzy wyścigi. Zacięta walka trwała aż do ostatniego wyścigu, którego wyniki zadecydowały o czterech pierwszych miejscach. Walka była tak zażarta, że gdy jeden z załogantów wypadł za burtę i zostawił za sobą ślad w postaci pływających 11 banknotów stuzłotowych żadna z załóg nie zdecydowała się przerwać wyścigu, aby je pozbierać. Dobrze żeglował Waldemar Woźniak, który wyzdrowiał, ale po stratach z poprzedniego dnia nie miał już szans na podium.
Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Organizatorzy zaprosili zawodników na czwartą edycję XI Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 3-5 października 2014 r.

Wyniki:

Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Leszek Szeląg, Janusz Staszyński, Błażej Pałamarczuk (17 pkt.)
2. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Danuta Przewoźna (17 pkt.)
3. Marian Zakowicz, Andrzej Bury, Bożena Bień (19 pkt.)
4. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Helena Stodulska (20 pkt.)
5. Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Stanisław Wróbel (31 pkt.)
6. Waldemar Woźniak, Lilianna Prześlica, Jan Nowak (31 pkt.)

Żeglarze niesłyszący:
1. Anna Kwiatkowska, Beata Murawska, Marta Droździel
2. Marta Markuszewska, Magda Wałek, Jadwiga Grzeszak
3. Michał Maculewicz, Marta Maculewicz, Tadeusz Lubecki
4. Dawid Okrój, Marek Szymański, Marcin Gulatowski

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marek Winiarczyk
Data publikacji: 15.09.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również