XXVIII Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością

W dniach 27-29 czerwca w Oczach Mazur – MCŻiTW Giżycko rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych mistrzostw krajowych żeglarzy z niepełnosprawnością na świecie.

Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wystartowało 20 załóg na sasankach w jednakowym trymie (takielunku) regatowym. Regaty były rozegrane metodą przesiadkową.

Przez wszystkie dni rozgrywania mistrzostw pogoda była znakomita. Było ciepło, słonecznie, nie padało. Dzięki dobrym warunkom wiatrowym rozegrano 10 wyścigów.

W poniedziałek był stały wiatr 2 B i od śniadania do obiadu rozegrano 2 wyścigi. Po obiedzie pogoda była taka sama i do kolacji rozegrano kolejne 2 wyścigi. Obserwatorzy typowali, że walka o zwycięstwo rozegra się między kilkoma załogami, których sternikami byli Marian Zakowicz, Dariusz Kuśnierz, Wojciech Woś i Jan Uruski. Typowania okazały się trafne.

We wtorek były takie same warunki do żeglowania i rozegrano również po 2 wyścigi od śniadania do obiadu i kolejne 2 od obiadu do kolacji. Wieczorem wielu zawodników zmęczonych upałem wyrażało nadzieję na zmianę pogody.

I rzeczywiście, w środę nie było tak upalnie jak w poprzednich dniach i rozegrano ostatnie 2 wyścigi. Regaty zdominował Marian Zakowicz, który żeglował najrówniej, nie miał żadnych wpadek i praktycznie miał zapewnione zwycięstwo po rozegraniu ośmiu wyścigów.

Zwycięzcy otrzymali puchary, medale i dyplomy. Dekorował ich Mateusz Szkaradziński – dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON. Wszyscy zawodnicy otrzymali w drodze losowania nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i GARMIN Polska.

Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym PFRON i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Organizatorzy zaprosili zawodników do startów w wielu regatach, również dla osób pełnosprawnych, które będą organizować do końca sezonu żeglarskiego.

Wyniki XXVIII MP:

Marian Zakowicz, Adam Łukasik, Mariusz Laskus (18 pkt.)
Wojciech Woś, Katarzyna Pszczółkowska, Patrycja Wołosz (28 pkt.)
Jan Uruski, Krzysztof Lisik, Zdzisław Wieteska (32 pkt.)
Dariusz Kuśnierz, Krzysztof Arszułowicz, Jarosław Zieliński (41 pkt.)
Jacek Niżygorocki, Robert Makarski, Halina Filipowska (49 pkt.)
Jarosław Zastawski, Małgorzata Duziak, Stanisław Jurgielewicz (49 pkt.)

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marek Winiarczyk

Data publikacji: 30.06.2022 r’

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również