Ich celem była popularyzacja sportów siłowych wśród osób niepełnosprawnych oraz rywalizacja ścisłej polskiej czołówki z przedstawicielami zagranicznych ekip. Głównym organizatorem imprezy było Wojewódzkie Stowarzyszenie Sportu Niepełnosprawnych Start Wrocław, a współorganizatorem Elektromechaniczna Spółdzielnia Inwalidów ELWAT. Zawody zostały dofinansowane ze środków PFRON oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Zmagania sztangistów zostały przeprowadzone w klasyfikacji open kobiet obejmującej kategorię wagową od 40 kg do +82,5 kg i open mężczyzn obejmującej kategorię wagową od 48 kg do +100 kg. Klasyfikacja najlepszej zawodniczki i zawodnika odbyła się według współczynników A. Haleczki. O zajętej pozycji decydowała ilość zdobytych punktów, gdzie do swojej wagi ciała każda zawodniczka i zawodnik ma określony odpowiedni współczynnik wagowy, który pomnożony przez najlepszy rezultat daje ilość zdobytych punktów. Rywalizację wygrywa zawodnik, który uzyskał największą liczbę punktów, dlatego zawodnicy musieli uzyskać jak największy wynik w kilogramach przy najniższej wadze ciała.
Zawody sędziowali sędziowie klasy narodowej, posiadający licencję sędziów IPC. Wśród gości, trenerów widzieliśmy kilku wspaniałych byłych zawodników, którzy dla naszych barw zdobywali medale na Mistrzostwach Europy, Świata czy też na najważniejszej imprezie – Paraolimpiadzie. Swoją obecnością na zaszczycili je m. in. Ryszard Tomaszewski z Wrocławia, Mirosław Maliszewski z Grudziądza, Aleksander Popławski z Koszalina, trenerzy Startu Wrocław Jerzy Mysłakowski, Mariusz Oliwa, a także znakomity ciężarowiec a obecnie trener zawodników niepełnosprawnych Paweł Rabczewski z Ciechanowa.
W rywalizacji kobiet pod nieobecność naszej najlepszej zawodniczki Justyny Kozdryk o zwycięstwo walczyły aktualne mistrzynie i rekordzistki Polski – Magdalena Konior z Stowarzyszenia Eurobeskidy Łodygowice i reprezentantka Startu Koszalin Kamila Rusielewicz. Do tej dwójki dołączyła reprezentantka Holandii Melaica Tuimfort. Zacięta walka o pierwsze miejsce trwała aż do ostatniego podejścia. Początkowo na prowadzenie wysunęła się reprezentantka Holandii Melaica Tuimfort po zaliczeniu 112 kg. Po drugim podejściu prowadziła Magdalena Konior, ale w trzecim podejściu na prowadzenie niespodziewanie wyszła Kamila Rusielewicz zaliczając 112 kg. Zarówno Holenderka jak i Magda spaliły swoje drugie i trzecie podejścia, Holenderka dwukrotnie 118 kg dające jej zwycięstwo a Magda najpierw 92 kg a następnie 94 kg, które w przypadku zaliczenia ciężaru przez Holenderkę dawało jej zwycięstwo. Kamila Rusielewicz uzyskała w punktacji Haleczki 89,62 pkt. Drugie miejsce dla reprezentantki Holandii Melaica Tuimfort 88,66 pkt, a Magdalena Konior uzyskała 87,58 pkt i musiała zadowolić się trzecim miejscem.
Mężczyźni podobnie jak i kobiety także byli klasyfikowani w kategorii open, w której prym wiedli paraolimpijczycy Mariusz Tomczyk, Damian Kulig – zawodnicy wrocławskiego Startu, Wawrzyniec Latus ze Stowarzyszenia Eurobeskidy, Piotr Szymeczek, obecnie Start Tarnów oraz robiący coraz większe postępy Marek Trykacz z Zielonej Góry i Grzegorz Lanzer z Koszalina. Rywalizacja o zwycięstwo była bardzo zacięta i przebiegała aż do ostatniego podejścia w ostatniej grupie startującej, w której spotkali się zawodnicy z najwyższych miejsc listy rankingowej. Zwycięstwo po pasjonującej walce przypadło reprezentantowi gospodarzy zawodów Mariuszowi Tomczykowi,który zaliczył wszystkie trzy podejścia zaczynając od 160 kg, następnie zaliczył 165 kg i w trzecim podejściu 167 kg, co dało zawodnikowi 177,87 pkt. O drugie miejsce walczyli Damian Kulig i Wawrzyniec Latus. Damian zaliczył tylko drugie podejście z ciężarem 205 kg, co jednak wystarczyło mu do zdobycia drugiego miejsca. Damian uzyskał 173,84 pkt i wyprzedził Wawrzyńca Latusa o 0,16 pkt. Reprezentant Eurobeskidów zaliczył 180 kg nie zaliczając 183 kg w drugim podejściu i 185 w trzecim, co dawałoby mu zwycięstwo w zawodach. Latus uzyskał 173,68 pkt. Ubiegłoroczny zwycięzca zawodów Ryszard Rogala ze Startu Gorzów startował z kontuzja barku i zajął dopiero 12 miejsce, rezygnując z ostatniego podejścia.
Nagrodzono także najlepszych juniorów a zwycięstwo w kategorii open przypadło Krzysztofowi Czyżowi z Startu Zielona Góra, który zaliczył 143 kg i uzyskał 118,59 pkt. Drugie miejsce zajął Tomasz Majewski 122 kg/116,53 pkt Start Koszalin, a na trzecim miejscu znalazł się Piotr Markuszewski z Centrum Rehabilitacji Grudziądz.
Z ciekawostek należy wymienić start Zbyszka Merlaka Szansa Start Gdańsk, który jako jedyny zawodnik zaliczył wszystkie trzydzieści dwie edycje zawodów Srebrna Sztanga i Zbigniewa Michenia ze Startu Wrocław, który zaliczył starty w pięciu kategoriach wagowych. Swoją karierę rozpoczął od startu w kategorii wagowej 56 kg, następnie 60 kg; 67,5 kg; 75 kg; obecnie startuje w kategorii 82,5 kg.
Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłej na zawody publiczności i przebiegały w miłej, sympatyczne atmosferze, mimo że rywalizacja sportowa pomiędzy zawodnikami była bardzo zacięta i widowiskowa. Zawodniczki do szóstego miejsca i zawodnicy do dziesiątego miejsca oraz juniorzy do szóstego miejsca w kategorii open zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami. Ponadto było wiele nagród rzeczowych od licznego grona sponsorów. Wielkie podziękowania należą się głównemu organizatorowi jak i wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej prestiżowej imprezy. Wśród sponsorów „Srebrnej Sztangi” od wielu lat jest ESI ELWAT we Wrocławiu, pozostali fundatorzy nagród to: PFRON, Marcin Laśkiewicz – trener z Politechniki Łódzkiej organizator Akademickiej Ligi wyciskania leżąc, który ufundował pamiątkowe sztangi specjalnie przygotowane na te zawody, Robert Tracz z firmy Pro-Lift – fundator nagród rzeczowych w postaci odżywek, producent sprzętu rehabilitacyjno-sportowego firma „Hess” a także inni sonsorzy.
Tekst i fot.:Grzegorz Leski