Znakomity dorobek medalowy Polaków na XVI Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Berlin 2023!

Blisko 100-osobowa polska reprezentacja Olimpiad Specjalnych wróciła do kraju z 57 medalami. Ceremonię zamknięcia Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, pod Bramą Brandenburską w Berlinie, celebrowało 21 tysięcy osób, w tym 7 tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną ze 190 krajów ze wszystkich kontynentów.

Podczas uroczystości został wygaszony Ogień Nadziei, a flaga Olimpiad Specjalnych trafiła w ręce burmistrza Turynu – to właśnie we Włoszech odbędą się, w 2025 roku, Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Była wola walki, jest 57 medali!
– Polscy zawodnicy pokazali, że są świetnie wytrenowani i mają wolę walki. W Berlinie pokazali się od jak najlepszej strony – nie tylko jako sportowcy, ale przede wszystkim jako ludzie – otwarci na świat i kontakty z innymi. Igrzyska zostały znakomicie zorganizowane i zostaną w naszej pamięci na długo – powiedziała Małgorzata Strzałkowska, kierownik polskiej ekipy.
Nasi reprezentanci rywalizowali w 18 dyscyplinach. Wywalczyli 57 medali – 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych. Najwięcej krążków zdobyliśmy w gimnastyce (3 złote, 7 srebrnych, 1 brązowy), trójboju siłowym (4 złote, 3 srebrne), kajakarstwie (6 srebrnych, 1 brązowy) jeździectwie (3 złote, 2 srebrne) oraz kolarstwie (1 złoty, 1 srebrny, 2 brązowe). Medale do Polski przywieźli też badmintoniści, zawodnicy bocce i bowlingu, golfiści, judocy, lekkoatleci, pływacy, tenisiści, tenisiści stołowi i wrotkarze.

– Uwielbiam rywalizację sportową, a moją ulubioną konkurencją jest wyciskanie leżąc. W Berlinie czułem się bardzo dobrze. Poznałem zawodników z innych krajów i mogłem rywalizować na światowym poziomie. Jestem dumny, że mogłem reprezentować swój kraj – powiedział Wojciech Rado, trójboista podczas ceremonii zakończenia Igrzysk.

W sportach drużynowych piłkarze zakończyli rywalizację z brązowymi medalami, siatkarze zajęli czwartą lokatę w najsilniejszej grupie sprawnościowej, a koszykarze uplasowali się na piątym miejscu.

– Igrzyska nas zjednoczyły – pełnosprawnych kibiców z osobami z niepełnosprawnościami – niezależnie od rasy, kultury, języka, religii czy poglądów.  Niech to zjednoczenie, którego symbolem stała się Brama Brandenburska, trwa nie tylko przez kilka dni Igrzysk, ale codziennie we wszystkich zakątkach globu. Pokazujmy, że osoby z niepełnosprawnościami są równoprawną częścią społeczeństwa – powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka

Łącznie kibice kupili ponad 100 tysięcy biletów, by na żywo oglądać zmagania najlepszych sportowców Olimpiad Specjalnych na świecie. Rywalizację sportową na Igrzyskach można było także śledzić w ponad 40 kanałach telewizyjnych na całym świecie.

Naszych zawodników wspierała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda – Patron Honorowy Olimpiad Specjalnych Polska oraz ambasadorowie stowarzyszenia, którzy im kibicowali w trakcie Igrzysk. Do Berlina przyjechali: wokalista Krzysztof Iwaneczko, lekkoatletka Joanna Jóźwik i dziennikarz Tomasz Wolny. Zmagania sportowców obserwował też Sebastian Świderski – prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

Inkluzja w czystej postaci
– To było wielkie, piękne święto sportu, które pod hasłem „Niepokonani Razem” zjednoczyło aż siedem tysięcy zawodników ze stu dziewięćdziesięciu krajów z całego świata – mówiła 27 czerwca Agata Kornhauser–Duda podczas ceremonii powitania polskiej reprezentacji w Pałacu Prezydenckim.

Agata Kornhauser-Duda - spotkanie Olimpiady Specjalne

Agata Kornhauser-Duda – spotkanie Olimpiady Specjalne

– Jesteście przykładem ludzi niezwykłych. Jesteście wspaniali, ponieważ nie tylko jesteście wspaniałymi zawodnikami, ale wspaniałymi ludźmi: otwartymi na świat, otwartymi na innych i życzę Wam, byście tacy zawsze pozostali. Pokazujecie nam wszystkim, że chcieć to móc, że każdy z nas jest w stanie osiągnąć sukces na miarę własnych możliwości o ile chce i o ile ma wokół siebie przyjaznych ludzi, którzy stwarzają ku temu jak najlepsze warunki. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wam gratuluję – powiedziała Pierwsza Dama.

Podkreśliła, że igrzyska stanowią „inkluzję w czystej postaci” i wyraziła nadzieję, na realizowanie tej idei również w życiu codziennym. W tym poglądzie Małżonce Prezydenta towarzyszy dyrektor generalna Olimpiad Specjalnych Polska, która dziękowała zawodnikom „za emocje, motywację, determinację, uśmiechy, za fantastyczną postawę i udowodnienie, że niemożliwe jest możliwe”. – Dziękuję za motywację dla nas, byśmy rozwijali sporty zunifikowane i zabiegali o to, by inkluzja nie była tylko podręcznikowym hasłem, ale rzeczywistością – dodała.

Głównymi instytucjami wspierającymi Olimpiady Specjalne w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Organizację wspiera też biznes. Tytuł sponsora generalnego przyjął Tauron Polska Energia, a sponsora głównego Huawei Polska. Partnerami Olimpiad Specjalnych Polska są także Oshee, Fundacja Enea i Fundacja Orlen.

Więcej informacji na temat Olimpiad Specjalnych Polska znaleźć można na stronie internetowej OlimpiadySpecjalne.pl a także na Facebooku, Instagramie i Twitterze Olimpiad Specjalnych Polska.

Oprac. rhr/, fot. Adam Nurkiewicz, Przemysław Keler / KPRP

Data publikacji: 30.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również