„Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup”
- 24.07.2014
„Żyj Zdrowo - Szanuj Kręgosłup"
Przyjdź na Bieg Powstania Warszawskiego, skorzystaj z porady specjalisty i sprawdź, w jakiej kondycji jest Twój kręgosłup!
Ból krzyża jest dolegliwością bardzo powszechną, kojarzoną głównie z niezdrowym trybem życia, stąd bywa lekceważony. Tymczasem niespecyficzne objawy – dotykające głównie młodych ludzi – mogą być skutkiem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) prowadzącego do niepełnosprawności. Akcja społeczna „Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup” ma na celu uświadomienie społeczeństwu, czym jest ZZSK i jak ważne jest niebagatelizowanie pierwszych symptomów tego schorzenia. W jej ramach 26 lipca podczas Biegu Powstania Warszawskiego każdy, kto jest zainteresowany kondycją swojego kręgosłupa będzie mógł skorzystać z porady fizjoterapeuty i reumatologa.
„Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup” to akcja społeczna realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Chorych na ZZSK i Osób Ich Wspierających. Ma ona na celu edukowanie społeczeństwa, czym jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i jak ważna jest wczesna diagnoza tego schorzenia.
Zbadaj kręgosłup w punkcie konsultacyjnym
Bieg Powstania Warszawskiego cieszący się ogromną popularnością wśród ludzi młodychi aktywnych fizycznie jest doskonałą okazją do zwrócenia uwagi, że ZZSK może dotyczyć właśnie ich. Młodzi ludzie często bagatelizują pierwsze symptomy ZZSK mylnie kojarząc jez siedzącym trybem życia czy fizycznym przeciążeniem. Aby wspomóc wczesną diagnostykę tego schorzenia podczas Biegu Powstania Warszawskiego na terenie Stadionu Polonii w godz. od 16 do 21 będzie możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji z fizjoterapeutą i reumatologiem. Szukaj namiotu z logo akcji Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup.
Weź udział w treningu
Pamiętając jednocześnie o tym, jak ważna jest aktywność fizyczna dla osób zdrowych poprzez akcję Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup chcemy także informować, że dla chorych może być ona jeszcze ważniejsza. Dlatego pragniemy połączyć ideę biegania z aktywnością fizyczną dla osób z ZZSK. Wierzymy, że dla chorych możliwość wspólnej rozgrzewki z biegaczami i udział w biegu będzie motywująca do przezwyciężenia objawów choroby ze strony narządu ruchu. Specjalna edycja treningu przygotowującego do Biegu Powstania Warszawskiego z blokiem ćwiczeń na kręgosłup odbędzie się 24 lipca w Parku Agrykola. Zbiórka o godz. 19.00 przed budynkiem Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR).
Więcej informacji na temat ZZSK na www.poruszycswiat.pl oraz www.zzsk.org.pl Zachęcamy także do odwiedzenia forum prowadzonego przez Stowarzyszenie Chorych na ZZSK, na którym znajduje się wielce ciekawych i aktualnych informacji na temat choroby www.zzsk.mixxt.pl
Akcja „Żyj Zdrowo – Szanuj Kręgosłup” jest realizowana dzięki wsparciu firmy AbbVie.
Fakty na temat ZZSK
Choroba młodych mężczyzn
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą i nieuleczalną chorobą kręgosłupa, powodująca jego ból i usztywnienie. Dotyka przede wszystkim ludzi młodych między 20 a 30 rokiem życia – w pełni aktywnych fizycznie i zawodowo. Mężczyźni chorują 2-3 razy częściej niż kobiety.
Nie lekceważ objawów
Często trudno zauważyć wczesne symptomy ZZSK, ponieważ nie występują one w ciągu dnia i są kojarzone z siedzącym trybem życia. Początkowo chorzy odczuwają tępy i gniotący ból w okolicy krzyża, który promieniuje do kończyn dolnych i pośladków. Występuje on zazwyczaj w godzinach wczesnoporannych i trwa kilkadziesiąt minut. Nasila się w spoczynku wybudzając chorego ze snu. Rano odczuwa on usztywnienie kręgosłupa, które ustępuje pod wpływem aktywności fizycznej. Dlatego charakterystycznym niepokojącym symptomem dla osób z bólami pleców są dolegliwości nasilające się po spoczynku.
Dlaczego wczesna diagnoza jest tak ważna?
Niezdiagnozowane ZZSK prowadzi do stopniowego zrastania i kostnienia szczelin pomiędzy kręgami kręgosłupa, by w efekcie trwale je unieruchomić. Dla chorego niemożliwe staje się wykonywanie ruchów takich jak zgięcie, prostowanie, czy skręty. Ma on problemy z obejrzeniem się za siebie, wstaniem z krzesła, czy podniesieniem czegoś z podłogi. Chory nie może się wyprostować, dlatego przyjmuje pozycję pochyloną do przodu.
Szybkie rozpoznanie choroby jest niezwykle trudne. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów do postawienia diagnozy upływa zwykle kilka lat, ponieważ osoby chore zbyt późno trafiają do reumatologa. W tym czasie u chorego pogłębia się nieodwracalny proces ograniczania ruchomości kręgosłupa uniemożliwiając mu normalne życie. Możliwe jest również zajęcie stawów obwodowych, takich jak stawy biodrowe, barkowe, kolanowe i łokciowe. Szybkie rozpoznanie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia znacznie zwiększają szansę pacjentów na utrzymanie sprawności. Dlatego każdy przewlekły ból kręgosłupa trwający dłużej niż 3 miesiące wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz rozpoznaje ZZSK na podstawie badań obrazowych (RTG, MRI) i laboratoryjnych (OB, CRP). Sposób leczenia pacjenta musi uwzględniać jego potrzeby, typ schorzenia, aktywność i przebieg choroby oraz stopień jego niepełnosprawności. Ważne, aby chory aktywnie uczestniczył w procesie leczenia zwłaszcza poprzez wykonywanie ćwiczeń fizycznych.
Aktywność fizyczna istotna dla każdego
Każdy z nas wie jak ważna w życiu jest aktywność fizyczna. Chcemy czuć się dobrze, a ruch korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Aktywność fizyczna jest szczególnie ważna dla osób chorych na ZZSK – to niezbędny element leczenia i odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu niepełnosprawności. Pacjent wraz z postawieniem diagnozy powinien być skierowany do fizjoterapeuty, który zaleci i dobierze odpowiedni dla chorego schemat ćwiczeń, które będzie mógł wykonywać w domu. Codzienna aktywność zwiększa ruchomość kręgosłupa, poprawia postawę ciała, zmniejsza dolegliwości i zapobiega rozwojowi niepełnosprawności.
Materiał powstał na podstawie informacji zawartych na stronie www.poruszycswiat.pl
fot.: Milena Fabisiak
Data publikacji: 24.07.2014 r.