20 lat w dobrej sprawie

Owacją na stojąco przywitała publiczność Chorzowskiego Centrum Kultury widowisko oparte na historii Małego Księcia, w zdumiewająco atrakcyjnym wykonaniu niewidzących dzieci. Tak rozpoczęła się, 2 czerwca br., jubileuszowa gala 20-lecia ustanowienia Regionalnej Fundacji Pomocy Niewidomym.

Wydarzeniom roku jubileuszu patronują wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i marszałek województwa śląskiego Adam Matusiewicz.

Jedna z najważniejszych uroczystości „urodzinowych” odbyła się na początku czerwca br. w Chorzowie, w mieście będącym siedzibą Fundacji. Wręczone zostały medale i odznaczenia, był czas na chwilę wspomnień i próbę podsumowań, dokonanie oceny przeszłości i zmierzenia się z planami na przyszłość.

Do zebranych z krótkimi wystąpieniami zwrócili się Tadeusz Wnuk, przewodniczący Rady Fundatorów, Norbert Galla, prezes Fundacji i Johan Neugebauer, dyrektor zaprzyjaźnionego Instytutu dla Niewidomych z Wurtzburga.

– Długi czas brakowało w kraju świadomości potrzeby pomocy takim dzieciom. Myśmy tę świadomość, razem z pieniędzmi, zaimportowali z Niemiec – powiedział Norbert Galla. – Powstanie pierwszy ośrodek dla dzieci niewidzących ze sprzężoną niepełnosprawnością. Budowa tego typu ośrodka w Ziemięcicach, w powiecie tarnogórskim, jest głównym zadaniem Fundacji w najbliższych latach.

18 kwietnia w Bibliotece Śląskiej powołano społeczny, honorowy komitet budowy ośrodka, w skład którego wszedł również metropolita katowicki, ks. arcybiskup Damian Zimoń. Będzie to Regionalny Ośrodek Pomocy Niewidomym i Niedowidzącym, który umożliwi osobom niepełnosprawnym dostęp do kształcenia specjalnego na wszystkich poziomach nauczania (przedszkolnym, szkoły podstawowej, a w późniejszym czasie również gimnazjum). Zapewni możliwość kształcenia 60 dzieci z terenu województwa śląskiego. 24 uczniów będzie dojeżdżało na zajęcia, a 36 zostanie zakwaterowanych w internacie.

Piotr Spyra, wicewojewoda śląski i Andrzej Gościniak, wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego dokonali aktów dekoracji odznaczeniami. Medal Złoty za długoletnią służbę otrzymał Henryk Klyszcz, wręczone zostały także dwa Medale Srebrne i pięć Brązowych.

– Jesteśmy tylko małymi ogniwami w tym przedsięwzięciu, ale fajnie jest mieć świadomość, że wspólnie z innymi robimy coś dobrego i potrzebnego – powiedział Mariusz Madej w imieniu odznaczonych.
Złote Odznaki Honorowe za zasługi dla województwa śląskiego indywidualnie otrzymali Norbert Galla i Johan Neugebauer, dyrektor Instytutu dla Niewidomych w Würzburgu.

– Po 20 latach mogę spokojnie powiedzieć, że jesteśmy wszędzie tam, gdzie nas chcą – mówił prezes Fundacji. – Dobrze układa się współpraca z samorządami. W Chorzowie jest nasza siedziba, centrala wczesnej interwencji, WTZ, ośrodek dzienny. Zawiercie i powiat zawierciański w przychylnej atmosferze udzielają konkretnego wsparcia finansowego. Ze zrozumieniem spotykamy się też w innym samorządach – Rybnika czy Tarnowskich Gór.

Jak przystało na jubileusz, były kwiaty, gratulacje dla odznaczonych i artystyczna atrakcja wieczoru – występ zespołu Śląsk. Magazyn „Nasze Sprawy” dołącza swe najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników i wolontariuszy Fundacji.

Tekst i fot.: Marek Ciszak

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym zajmuje się dziećmi z dysfunkcjami sprzężonymi – z opóźnieniem umysłowym, upośledzeniem umysłowym od stopnia lekkiego do głębokiego, z chorobami somatycznymi, zespołami neurologicznymi, upośledzeniem słuchu, deficytami ruchowymi, zaburzenia mowy, emocjonalnymi i zachowania.

Działający w Chorzowie Specjalistyczny Punkt Wczesnej Rewalidacji zapewnia
wizyty domowe zespołu specjalistów, terapię stacjonarną , możliwość pobytu w grupie dziennej, warsztaty dla rodzin dzieci na terenie placówki i szkolenia indywidualne dla rodziców. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej gwarantuje diagnostykę i leczenie. W warsztatach terapii zajęciowej działają pracownie wikliniarsko-plastyczna, techniczna, tkacka, gospodarstwa domowego.

Partnerem Fundacji jest Blindeninstitutsstiftung – Instytut dla Niewidomych w Würzburgu. Fundacja korzysta z jego merytorycznej pomocy we wczesnej interwencji i działalności WTZ. Natomiast Szkoła Kształcenia Zawodowego dla Niewidomych i Słabowidzących z Chemnitz pomaga w preorientacji zawodowej i usprawniania widzenia.

Zobacz galerię…

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również