Dobre praktyki śląskich samorządów

Dobre praktyki śląskich samorządów

Z bardzo potrzebną i niecodzienną inicjatywą wystąpiła Helena Breczko - pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. osób niepełnosprawnych, organizując II Śląskie Forum Pełnomocników ds. Osób Niepełnosprawnych. Odbyło się ono 7 września br. w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, a uczestniczyli w nim - prócz pełnomocników - licznie zgromadzeni goście i przedstawiciele mediów.

Powitała ich Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, podkreślając rolę i zadania samorządów, które realizują one – na Śląsku w coraz szerszym zakresie – na rzecz stale zwiększającej się populacji osób z niepełnosprawnościami.
Następnie poseł Marek Plura poinformował o pracach nad całkowitym przystosowaniem obiektów polskiego parlamentu dla posłów z niepełnosprawnościami, czego zwieńczeniem było oddanie w sierpniu br. do ich dyspozycji specjalnej, przystosowanej mównicy i traktu komunikacyjnego. Wystąpienie poprzedzone było projekcją filmową obrazującą to wydarzenie. Zaprezentował również szczegółowo plany zmian legislacyjnych, które mają przeciwdziałać dyskryminacji obywateli z niepełnosprawnościami i sprzyjać ich awansowi społecznemu i zawodowemu.
W przerwie konferencji odbyła się prezentacja „londyńskiej taksówki” – samochodu całkowicie dostępnego dla wszystkich klientów, również tych poruszających się na wózkach. Te samochody będą już wkrótce jeździły w jednej z korporacji taksówkowych w aglomeracji śląskiej. Obecnie jedynie w niewielu miastach funkcjonują u nas pojedyncze samochody przewożące niepełnosprawnych, po wcześniejszym (z kilkudniowym wyprzedzeniem) zamówieniu, dlatego tak trudno z nich skorzystać. Londyńska taksówka nie zastąpi niskopodłogowych autobusów czy dostosowanych minibusów uzupełniających publiczny transport, ale wyraźnie poszerzy możliwości komunikacyjne tej grupy osób. Rozwiązanie powszechne na ulicach Londynu przenosi nas w XXI wiek, jeśli chodzi o jakość życia niepełnosprawnych Polaków, i to bez żadnych państwowych czy samorządowych dotacji.
Poseł Marek Plura tak komentował to zjawisko: – Jeszcze miesiąc temu nie śniłem nawet, że każdy wózkowicz na Śląsku będzie mógł po prostu o każdej porze zadzwonić po taksówkę i pojechać do pracy, do szkoły czy na randkę. I nagle stało się to możliwe!
Po przerwie zasady konkursu „Samorząd równych szans” zaprezentowała Małgorzata Domagała, rzecznik Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego – organizatora konkursu, zapraszając obecnych przedstawicieli samorządów do uczestnictwa w nim.
Tematem głównym spotkania były dobre praktyki na rzecz osób niepełnosprawnych, a zaprezentowały je 4 miasta:
– Siemianowice Śl. – „Micro-Bus – innowacyjny system transportu dla osób niepełnosprawnych”,
– Częstochowa – projekt „Dom dziennego pobytu dla osób upośledzonych umysłowo”,
– Ruda Śl. – „Dni Godności Osób Niepełnosprawnych”,
– Zabrze – „Nowoczesne rozwiązania wspomagające mobilność
i dostęp do informacji, podnoszące jakość życia mieszkańców w środowisku miejskim – CITYTAK”.
Niektóre z tych projektów, np. realizowany w Rudzie Śl., już przedstawialiśmy na naszych łamach, pozostałe postaramy się zaprezentować w najbliższym czasie.
Tekst i fot.: Ryszard Rzebko

zabrze_3745 zabrze_3750

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również