EFF – Newsletter 8. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”
- 10.08.2011
2 dni z festiwalem w kinach studyjnych W kilkunastu kinach studyjnych, w całym kraju, zostaną zaprezentowane wybrane filmy biorące udział w konkursie 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego INTEGRACJA TY I JA. Wyjątkowe seanse odbędą się 7 i 8 września, równolegle z głównymi wydarzeniami festiwalu, który odbywa się w Koszalinie.
W repertuarze kin studyjnych znajdą się filmy dokumentalne z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. Zobaczymy w nich temat integracji i problemy osób niepełnosprawnych, pokazane w różnych aspektach i z różnych punktów widzenia. Twórcy prezentowanych filmów przybliżą istotę choroby Alzheimera i jej wpływ na otoczenie osób chorych, pokażą konsekwencje Zespołu Tourette’a objawiającego się m.in. niekontrolowanym wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. W przeglądzie znalazły się też filmy traktujące o autyzmie, a także obrazy nawiązujące tematyką do myśli przewodniej tegorocznego festiwalu, jaką jest „Pasja i miłość”.
Kina studyjne, w których będą wyświetlane festiwalowe filmy:
1. BIAŁYSTOK – Kino FORUM
2. CZĘSTOCHOWA – Kino Studyjne ILUZJA
3. ELBLAG – Kino ŚWIATOWID
4. KATOWICE – Kinoteatr RIALTO
5. KONIN – Kino Studyjne CENTRUM
6. KIELCE – Kino WDK
7. KRAKÓW – Kino PARADOX
8. LUBLIN – Kino BAJKA
9. ŁÓDŹ – Kino CHARLIE
10. NOWY SĄCZ – Kino SOKÓŁ
11. POZNAŃ – Kino MUZA
12. SŁUPSK – Kino REJS
13. ŚWIECIE – Kino Studyjne WRZOS
14. SZCZECIN Kino ZAMEK
Repertuar:
1. „Mama” („Mum”), reż. Adelheid Roosen, Holandia
Opowieść reżyserki o swojej mamie, która choruje na Alzheimera. Statyczna kamera pokazuje krótkie, statyczne sceny odzwierciedlające miłość i humor, przybliżające istotę choroby.
2 . „Brzydkie słowa”, reż. Marcin Maziarzewski, Polska
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette’a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
3. „Decrescendo”, reż. Marta Mironowicz, Polska
Tomek jest młodym psychologiem i muzykiem pracującym w domu starców. Doskonale radzi sobie w rozmowach z pensjonariuszami, jest ciekawy ich przeżyć, dla każdego ma czas.
Pytany, co robi w takim miejscu mówi, że piękno rozmowy nie jest zależne od piękna osoby mówiącej.
4. „Nora wciąż żyje” („Nora is still alive”), reż. Martin Jabs, Niemcy
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka: „ przebywając z Norą stajesz się bardziej świadomy tego, że twoje dzieci są zdrowe”.
5. „Schowek” („Storage”), reż. David Lea, W. Brytania
19-letni Jason z powodu autyzmu jest odizolowany od świata i prowadzi obsesyjne zmagania z przedmiotami dnia codziennego. Kiedy nie może czegoś znaleźć w specjalnym pudełku, jego świat zaczyna się ścierać z tym drugim, obcym, naszym.
6. „Uśmiechnij się i w nogi” („Smile and run”), reż. Ray Jacobs, W. Brytania
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów . Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.
8 sierpnia 2011 r.
35 filmów w konkursie
22 filmy dokumentalne, 7 fabularnych i 6 amatorskich będzie rywalizować o nagrody 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Jury oceni filmy reprezentujące kinematografie różnych kontynentów. Zobaczymy produkcje m.in. z Tajlandii, Argentyny, USA, a także dużo kina europejskiego.
Twórcy filmów zakwalifikowanych do konkursu pokażą szerokie spektrum codziennych problemów osób z różnymi niepełnosprawnościami, w różnych kontekstach kulturowych.
Motyle 2011 dla autorów najlepszych filmów zostaną przyznane przez jury w składzie: Benjamin Cadranel, Redbad Klijnstra, Paweł Łoziński, Paulina Malinowska Kowalczyk, Jan Nowicki, Katarzyna Terlecka.
Dodatkowo, w ramach pokazów pozakonkursowych, zostaną zaprezentowane cztery produkcje.
Pełna lista festiwalowych filmów:
FILMY DOKUMENTALNE – KONKURSOWE
1. IV piętro (IV floor), reż. Tomasz Bardorsch, Polska 2010, 28 min.
Norbert zaczął żyć, gdy otarł się o śmierć. Po nieudanej próbie samobójczej, jego ciało było zupełnie bezwładne. Mistyczne uniesienie powoduje, że zmienia swoje życie i krok po kroku zaczyna wszystko od początku. Obserwujemy dzień z życia Norberta, który wracając do domu wspina się na czwarte piętro, ciągnąc za sobą wózek inwalidzki. Jak pielgrzym odprawiający pokutę.
2. Babie lato (Indian summer), reż. Ellen Ugelstad, Norwegia 2011, 70 min.
Osobista historia reżyserki opisującej 17 lat walki jej młodszego brata ze schizofrenią. Torstein żyjący na co dzień w świecie wyobraźni, utożsamia się z Indianami.
3. Bez upadku (No collapse), reż. Jakub Stożek, Polska 2008, 34 min.
Zasadnicze pytanie padające w filmie: „dlaczego Bóg tak nas doświadcza”? Poruszający się na wózku Wiktor gra w rugby, skacze ze spadochronem i uwielbia szybką jazdę autem. Jest aktywnym rehabilitantem i pomaga młodym ludziom po wypadkach.
4. Boro, reż. Pablo Martinez, Hiszpania 2010, 21 min.
Boro Climente jest 46-latkiem po wypadku drogowym. Poruszając się na wózku odwiedza szkoły i opowiada uczniom o swojej walce z kalectwem. Powtarza, że jeśli nie znamy rzeczywistości, jeśli nie poczujemy się jak osoby na wózku lub jak osoby niepełnosprawne, nie zrozumiemy w całości problemu, tego, jak kilka centymetrów może nic nie oznaczać dla nas, ale może być dużą barierą do pokonania dla osoby na wózku.
5. Bóg, który już nie chroni (A god that no longer shelters), reż. Gaizka Urresti, Hiszpania 2010, 20 min.
Historia wędrówki ojca, który szuka odpowiedzi dotyczącej niepełnosprawności syna. Daniel cierpi na syndrom Angelmana.
6. Chociaż raz w życiu (For once in my life), reż. Jim Bigham, USA 2010, 90 min.
Dokument o niezwykłym zespole muzycznym i jego drodze do pokazania światu własnej wielkości i niesamowitego brzemienia. Członkowie „Spirit of goodwill band” są obciążeni różnego rodzaju niepełnosprawnościami, jednak ich talenty graniczą z geniuszem.
7. Decrescendo, reż. Marta Minorowicz, Polska 2011, 27 min.
Tomek jest młodym psychologiem i muzykiem pracującym w domu starców. Doskonale radzi sobie w rozmowach z pensjonariuszami, jest ciekawy ich przeżyć, dla każdego ma czas. Pytany, co robi w takim miejscu mówi, że piękno rozmowy nie jest zależne od piękna osoby mówiącej.
8. Hannah, reż. Sergio Cruz, Wielka Brytania 2010, 6 min.
Hannah jest tancerką i sportsmenką. Jest przykładem, że niepełnosprawność nie jest żadną barierą dla kreatywności.
9. Mama (Mom), reż. Adelheid Roosen, Holandia 2009, 20 min.
Opowieść reżyserki o swojej mamie, która choruje na Alzheimera. Kamera pokazuje krótkie, statyczne sceny. Autorka poprzez obraz odzwierciedlający miłość do najbliższej osoby oraz humor, stara się przybliżyć istotę choroby.
10. Monica i David, reż. Alexandra Codina, USA 2010, 68 min.
Oboje z zespołem Downa zakładają rodzinę, bo pragną tego co inne małżeństwa. Chcą przede wszystkim samodzielności. Na ile mogą sobie na nią pozwolić, mimo wielkiej miłości, która ich łączy?
11. Nikifor, moje drugie imię (My second name Nikifor), reż. Rafał Gużkowski, Polska 2010, 21 min.
Dokument fabularyzowany dotyczący epizodu z życia najwybitniejszego polskiego malarza prymitywisty. Film z udziałem pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej zawiera wspomnienia mieszkańców, znajomych i opiekunów Nikifora, który przebywał w sanatorium przeciwgruźliczym w Foluszu.
12. Nora wciąż żyje (Nora is still alive), reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, 70 min.
Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Opiekunka mówi, że przebywając z Norą stajemy się bardziej świadomi tego, że nasze dzieci są zdrowe. Film pozwala obserwować jak poza świadomością głównej bohaterki zmienia się życie jej rodziny.
13. Obywatelka Dorotka (Citizen Dorotka), reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska, Polska 2009, 20 min.
Są ludzie przekonani, że los zapisany jest w gwiazdach. Są ludzie, którzy z zupełnie irracjonalnych powodów na świat przychodzą jako „gwiazdy”. Ale nie gwiazdy, lecz partyjni notable ułożyli świetlisty początek życiorysu Doroty Gawin, tytułowej bohaterki filmu. Po 47 latach autorki filmu odnalazły dziecko górnika i przodownicy pracy. Jak życie zweryfikowało propagandowe hasła?
14. Po drugiej stronie ciszy (On the other side of silence), reż. Piotr Suzin, Polska 2009, 10 min.
On klaun, mistrz marionetek. Ona tancerka, jego muza. Oboje tworzą oryginalne w swojej poetyce widowiska plenerowe, łączące teatr lalek, taniec i klaunadę. Funkcjonują w różnych światach: ciszy i dźwięku. Dziewczyna jest bowiem głuchoniema, podobnie jak jej cała rodzina.
15. SOSW balet (SOSW ballet), reż. Anna Gaskell, USA 2011, 28 min.
Eksperymentalny film bazujący na przedstawieniu baletowym w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Podgórkach k. Koszalina.
16. Tysiąc razy dla siebie (Lo faccio mille volte per me), reż. Lucilla Pacileo, Maria E. Pacileo, Włochy 2009, 8 min.
Włoszki po mastektomii realizują się w sporcie pływając tak zwanymi „smoczymi łodziami”. Raz w roku spotykają się na wielkim wyścigu na rzece Arno we Florencji.
17. Ułamek sekundy (A part of seconds), reż. Marcin Wójtowicz, Polska 2010, 8 min.
Przemek ma 24 lata, pracuje i uprawia sport. Trzy lata wcześniej przeskoczył barierkę kładki nad ulicą, próbując się zabić.
18. Urodzona bez rytmu (Born without a beat), reż. Oliver Riley-Smith, USA 2009, 12 min.
Lenny podróżuje do Holandii, gdzie zamierza wziąć udział w swoim pierwszym „deaf-rave”. To wydarzenie muzyczne zorganizowane specjalnie dla osób niesłyszących.
19. Uśmiechnij się i w nogi (Smile and run), reż. Ray Jacobs, W. Brytania 2010, 13 min.
Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów . Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.
20. Wszystko o mnie ( All about me), reż. Eva Katharina Bühler , Niemcy 2009, 56 min.
W filmie Evy Kathariny Bühler poznajemy Kamila – 32-letniego artystę, kompozytora, malarza, filmowca, który dziewięć lat temu stracił zdolność normalnego mówienia. Z powodu hiperwentylacji wypowiadane przez niego słowa są najczęściej zupełnie niezrozumiałe. Mężczyzna cały czas próbuje wrócić do stanu sprzed choroby, jednak brak możliwości normalnej komunikacji z ludźmi determinuje całe jego postępowanie. Psychiatrzy twierdzą, że to efekt blokady psychicznej, pozostałej po psychozie. Kamil ma własne teorie na temat przyczyn choroby. Jedną z nich jest wizja jaką miał w czasie choroby.
21. Zachęć mnie, a będę potrafił (Encourage and I can), reż. Elspeth Waldie, Wielka Brytania 2010, 32 min.
Chakriya jest młodą i zdeterminowaną kobietą pragnącą spełnienia w życiu. Jej marzenia stają się realne po spotkaniu dwóch szczególnie utalentowanych tancerzy i podobnie jak ona niepełnosprawnych. W tle zachwycają obrazy kambodżańskich wsi i miasteczek.
22. Z czeskich łąk i gajów (From Bohemia’s woods and fields), reż. Ian Woodward, Wielka Brytania 2010, 30 min.
Bedřich Smetana, czeski kompozytor okresu romantyzmu, w 1874 roku z powodu zapalenia kości stracił słuch, ale nie przestał komponować. W tym okresie powstała większość jego poematów symfonicznych. Smetana zmagał się także z chorobą psychiczną.
FILMY FABULARNE – KONKURSOWE
1. Amar, reż. Isabel Herguera, Hiszpania 2010, 8 min.
Animacja opowiada o Ines podróżującej do Indii, aby odwiedzić przyjaciela Amara, który od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ines obiecała przed laty, że znów go odwiedzi.
2. Anioł nad morzem (Ange à la me), reż. Frédéric Dumont, Belgia, Kanada 2009, 86 min.
Dwunastolatek Louis żyje wraz z rodzicami oraz starszym bratem w południowym Maroko. Pewnego dnia jego szczęśliwe życie zmienia się pod wpływem sekretu, wyjawionego mu przez ojca .Mężczyzna, który cierpi na jakiś rodzaj zaburzeń maniakalno-depresyjnych, pewnego upalnego popołudnia postanawia zdradzić chłopcu wielki sekret i zobowiązać go do milczenia.
3. Brzydkie słowa (Bad lyrics), reż. Marcin Maziarzewski, Polska 2010, 28 min.
Piotr jest realizatorem dźwięku cierpiącym na Zespół Tourette’a objawiającym się wykrzykiwaniem wyzwisk i przekleństw. Przez całe swoje życie zmaga się z własnymi ograniczeniami w poszukiwaniu relacji z drugim człowiekiem.
4. Eep! reż. Mieke de Jong, Holandia 2010, 80 min.
Niezwykła historia Birdie, dziewczynki ze skrzydełkami zamiast ramion, odnalezionej w lesie przez Warre. On i jego żona nie mogą mieć dzieci. Birdie pewnego dnia odlatuje na południe.
5. Mrówkojad (Aardvark), reż. Kitaro Sakurai, Argentyna, USA, 2010, 80 min.
Larry jest niewidomym samotnikiem. Wychodzi właśnie z alkoholizmu i usiłuje odzyskać równowagę prowadzac ustatkowane i zdyscyplinowane życie. W szkole jujitsu znajduje bratnią duszę, Darrena, młodego instruktora. Na jaw zaczynają wychodzić niepokojące aspekty życiorysu Darrena,
6. Schowek (Storage), reż. David Lea, Wielka Brytania 2009, 14 min.
19-letni Jason z powodu autyzmu jest odizolowany od świata i prowadzi obsesyjne zmagania z przedmiotami dnia codziennego. Kiedy nie może czegoś znaleźć w specjalnym pudełku, jego świat zaczyna się ścierać z tym drugim, obcym, naszym.
7. Sonata ciszy (Sonata of silence), reż. Robin Lipo, Polska 2011, 15 min.
Film opowiada o przekraczaniu siebie samego i spełnieniu własnych marzeń. Wstąpcie wspólnie z głównym bohaterem Pawłem do świata głuchoniemych, gdzie jest jego miejsce. Przeżyjcie opowieść, która jest na granicy pomiędzy rzeczywistością i marzeniem, zanurzeniem w krainie dźwięków i subiektywnego spojrzenia na świat. Paweł po prostu chce śpiewać i dla swojego marzenia jest w stanie wejść do świata hipnozy.
FILMY AMATORSKIE – KONKURSOWE
1. Can I always be strong?, reż. Sebastian Powierża, Mariola Żylińska-Jestadt, Olsztyn, 6 min.
2. Ecce homo, reż. Łukasz Kubieniec, Bytom, 11 min.
3. Marzenie o Dzikim Zachodzie, reż. Marek Włodzimirow, Radek Dąbrowski, Bialystok, 10 min.
4. Na początku był glinogniot, reż. Karol Woźniak, Wojciech Retz, Zawada, 2,5 min.
5. Pipeta, reż. Wojciech Sankiewicz, Bełchatów, 9 min.
6. Wybraniec diabła, reż. Kamil Kalbarczyk, Zabłoty, 10 min.
POKAZY POZAKONKURSOWE
1. Droga do zrozumienia, real. Gliwicki Klub Filmowy WROTA, 15 min.
Trójka niepełnosprawnych przyjaciół postanawia pewnego dnia nie zgłosić się do ośrodka, w którym spędzają czas. Pragną spróbować wolności i samodzielności bez opiekunów. Po starannym zaplanowaniu podróży wyruszają na północ kraju. W czasie festiwalu i projekcji w Koszalinie, o filmowcach z Gliwic powstanie inny film realizowany przez Brygidę Frosztegę-Kmiecik , studentkę Jacka Bławuta z Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
2. Krokodyle z przedmieścia (Suburban crocodiles), reż. Christian Ditter, Niemcy 2009, 98 min.
Historia niepełnosprawnego chłopca, który wprowadził się wraz z rodzicami do domu na przedmieściu. Nie zna nikogo w okolicy, więc próbuje zaprzyjaźnić się z paczką uprzedzonych do niego rówieśników.
3. Mój biegun (My pole), reż. Marcin Głowacki, Polska 2011, 93 min.
Film o najmłodszym zdobywcy obu biegunów – Jaśku Meli. Tragiczne doświadczenie jakie go spotkały: śmierć brata, porażenie prądem, na skutek którego amputowano mu rękę i nogę, doprowadziły go do totalnego załamania. Niezwykła ewolucja relacji ojciec- syn doprowadziły Jasia do stanu, w którym mógł dokonać rzeczy niemożliwej. Jako pierwszy niepełnosprawny człowiek dotarł na biegun. To opowieść o heroicznej walce z samym sobą.
4. Zwyczajna historia (Mundane history), reż. Anocha Suwichakornpong, Tajlandia 2010 , 82 min.
Pun jest pielęgniarzem zatrudnionym do opieki nad sparaliżowanym Ake. Ake pochodzi z zamożnej rodziny, rozpoczął studia filmowe, ale jego życie w jednej chwili straciło rację bytu. Z podobnym rozczarowaniem zmagał się wynajęty do opieki nad nim pielęgniarz. Głównym wątkiem filmu jest rozwijająca się zażyłość pomiędzy młodymi mężczyznami. Medytacyjne ujęcia codziennych, monotonnych czynności przeplatane są surowymi, dynamicznymi obrazami przeszłych i przyszłych wydarzeń oraz wewnętrznym światem bohatera.
11 sierpnia 2011
Film w filmie
Widzowie, którzy obejrzą pokaz specjalny filmu „Droga do zrozumienia” sami wystąpią w filmie, a konkretnie w dokumencie, który o twórcach „Drogi do zrozumienia” realizuje Brygida Frosztega – Kmiecik z Mistrzowskej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
Dokument podopiecznej Jacka Bławuta jest próbą zdefiniowania terapeutycznej roli filmu w życiu jego realizatorów i bohaterów. Podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja w Koszalinie autorka będzie filmować między innymi reakcję widzów na roboczą wersję filmu „Droga do zrozumienia”. Obraz, realizowany przez Gliwicki Klub Filmowy Wrota, jest jeszcze w fazie produkcji.
– „Filmy robić może każdy. Dobre filmy – tylko człowiek wrażliwy.” – to chyba kwintesencja dzisiejszej sztuki filmowej – mówi Brygida Frosztega-Kmiecik. – Oni są amatorami – przynajmniej tak mogą być oceniani. Jednak tego co robią „amatorszczyzną” nazwać nie sposób. Gliwicki Klub Filmowy WROTA to miejsce, które zbliża ludzi przez wspólną pasję. Jest nią film.
GKF Wrota prowadzi filmoterapię dla osób niepełnosprawnych, jest organizatorem Festiwalu Filmowego Drzwi, a także realizuje etiudy. Jedną z nich jest „Droga do zrozumienia”.
– Tytuł roboczy „Droga do zrozumienia” mówi wiele. Oni sami zbyt wiele zdradzać nie chcą – chcą by przemówił obraz … filmowy oczywiście – zachęca Brygida Frosztega – Kmiecik. – Pierwszy efekty ich pracy zobaczyć będzie można na festiwalowym, pozakonkursowym pokazie
„Droga do zrozumienia” to historia o trójce niepełnosprawnych przyjaciół, którzy pewnego dnia zamiast do ośrodka terapii wyruszają w podróż na północ kraju. Film będzie można obejrzeć 8 września (czwartek), o godzinie 14:40 w festiwalowym kinie Alternatywa w Koszalinie.
***
8. Europejski Festiwal Filmowy Integracja Ty i Ja odbędzie się w Koszalinie w dniach 6-10 września. Równolegle w kilkunastu miejscowościach w całej Polsce będą trwać Małe Festiwale. Festiwalowe filmy będzie można obejrzeć w kinach studyjnych i w portalu iplex.pl. Jury przyzna Motyle 2011 w kategoriach najlepszy film fabularny, najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy film amatorski.
Więcej informacji na www.integracjatyija.pl