EFS mówi NIE stereotypom

8 marca 2012 r. w studiu TVP w Katowicach nie tylko obchodzono Dzień Kobiet, ale zaprezentowano historie laureatów konkursu na najciekawszy projekt "równościowy". Podczas konferencji pn. "EFS mówi NIE stereotypom" pokazali oni jak można w nieszablonowy sposób wcielać zasadę równości szans oraz jak duży wpływ ma ona na sukces realizowanego przedsięwzięcia.

Każdy z projektów przełamuje przynajmniej jeden stereotyp dotyczący płci, wieku, niepełnosprawności, pochodzenia i narodowości. Ponadto skupia się na specyficznych potrzebach uczestników projektu, umożliwiając im równy start w przyszłość.

Na liście finalistów znalazł się m. in. projekt: „Do pracy przez sztukę” – Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Pokochaj mnie” i Stowarzyszenia Na Rzecz Wspomagania Osób Niepełnosprawnych i Ich Otoczenia „Razem”, Był on prezentowany w portalu prasowym „Naszych Spraw”.

Szczegóły nagrodzonych projektów zostaną opublikowane w Biuletynie Informacyjnym PO KL oraz na stronach www.efs.slaskie.pl i www.efs-promocja.slaskie.pl.

Konferencję otworzył Mariusz Kleszczewski – wicemarszałek województwa śląskiego. W swoim przemówieniu podkreślił: – Stereotypy są czymś, czemu chcemy przeciwstawić się twardo i stanowczo. Chcemy promować równość szans jako jeden z fundamentów Unii Europejskiej, informować o tym, że Europejski Fundusz Społeczny daje szansę na przezwyciężenie istniejącej nierównowagi, ale również pokazywać tych, którym już udało się sprostać wyzwaniu i odnieść sukces.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele różnych środowisk. O stereotypach, ich tworzeniu i funkcjonowaniu w społeczeństwie opowiadała dr Jolanta Klimczak-Ziółek z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego, natomiast dr Maciej Duda – wykładowca w Interdyscyplinarnym Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – przybliżył słuchaczom tematykę emancypacji, feminizmu i gender.

Trzecią częścią konferencji było podsumowanie konkursu filmowego „Fajne typy łamią stereotypy”.

Konferencji towarzyszyła ponadto wystawa obrazów studentów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych: Małgorzaty Kulik, Agnieszki Piotrowskiej, Damiana Katera, Dagmary Walkowicz oraz Hanny Sitarz.

Organizatorem przedsięwzięcia był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami EFS w Bielsku-Białej i Rybniku. Było ono współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również