II Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych

Na terenie Rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie, 6 czerwca br., w ramach obchodów Dnia Godności Osoby Niepełnosprawnej z Niepełnosprawnością Intelektualną, odbył się II Śląski Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych.

Działania kulturalno-artystyczne w wykonaniu osób z niepełnosprawnością, propagowanie ich aktywności społeczno-rehabilitacyjnej oraz prezentacje programów dotyczących zdrowia psychicznego, seksualnego, opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym i prawidłowego odżywiania – to główne cele pikniku skierowanego do osób dotkniętych różnymi stopniami i rodzajami dysfunkcji oraz ich opiekunów.

Wydarzenie to skierowane było nie tylko do indywidualnych osób z niepełnosprawnością, ale także do pracowników zakładów aktywności zawodowej, uczestników warsztatów terapii zajęciowej, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się działalnością na rzecz tej grupy osób z regionu śląskiego. Ponieważ – po zbyt długich jak na tę porę roku dniach chłodu – pogoda nad wyraz dopisała, dopisał też udział uczestników, w liczbie około 700 osób.

Piknik składał się z trzech części: artystycznej, zabawowo-rekreacyjnej i prozdrowotnej. Podczas części artystycznej uczestnicy spotkania zaprezentowali ulubiony repertuar kulturalny, w tym przedstawienia teatralne, występy muzyczne i recytacje. W części zabawowo-rekreacyjnej dominowały gry i zabawy zręcznościowe, pokazy łucznicze, a wybitni sportowcy niepełnosprawni przedstawili swoje osiągnięcia i zachęcali do czynnego uprawiania sportu. Część prozdrowotna, to przede wszystkim możliwość zapoznania się z prowadzonym przez Śląski Uniwersytet Medyczny programem „Wiem i nie boję się”, obejmującym szeroko pojętą edukację seksualną osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Była również możliwość zapoznania się z opracowanym w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego „Śląskim Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2011-2013″. Do poddawania się badaniom mammograficznym i cytologicznym wszystkie kobiety przekonywali pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjne Programy Profilaktyczne. Porady indywidualne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych z zakresu zdrowia seksualnego, ginekologicznego, szeroko pojętej opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym oraz prawidłowego odżywiania również znalazły się w programie pikniku.

Pracownicy zakładów aktywności zawodowej i warsztatów terapii zajęciowej prezentowali swoje wyroby oraz zorganizowali plenery artystyczne. Największym zainteresowaniem cieszyły się… świeżutkie botwinka, kalarepka, truskawki i ziołowe uprawy w doniczkach oferowane przez rolniczy ZAZ w Mikołowie-Borowej Wsi. Rozeszły się w mgnieniu oka…

Organizatorem pikniku było katowickie Stowarzyszenie Start na zlecenie Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Zobacz galerię…

Tekst i fot.: IRCa

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również