Integracja w teatrze

Integracja w teatrze

10 września br. zakończyły się 10. Łaziskie Spotkania Teatralne. Oprócz grup miejscowych (Mikstura) udział wzięły zespoły z Katowic (Creatorium) i Orzesza (Alter Ego). W niewielkich Łaziskach Górnych od dziesięciu lat w Miejskim Domu Kultury spotykają się raz w roku amatorskie grupy teatralne wymieniając doświadczenia i prezentując nowe spektakle. Animatorem i twórcą przeglądu jest Ewa Jegła, instruktor, dawny pracownik MDK.

Uczestnikiem przeglądu była także Iwona Woźniak, pracownik Teatru Małego w Tychach: – Przyjechałam z moją Integracyjną Grupą Teatralną Pomost, pracuję z nią od 12 lat. Działa w Orzeszu i jest dość specyficzna, bo są wśród niej osoby niepełnosprawne. Przygotowaliśmy 12 spektakli, a ostatnio mocno zaistnieliśmy na Tyskich Spotkaniach Teatralnych, gdzie zdobyliśmy 5 nagród – za spektakl, reżyserię, lalki, scenografię i aktorstwo. Wywodzę się z Domu Kultury w Łaziskach, wyszłam spod skrzydeł Ewy Jegły, wiele się od niej nauczyłam i mam do tego miejsca sentyment.

DSCN0024

DSCN0026 DSCN0025

Na zdjęciach grupa teatralna „Alter Ego” z Domu Pomocy Społecznej z Orzesza w spektaklu
„Samotność” wyreżyserowanym przez Annę Wojciechowską

Łaziski przegląd jest otwarty dla wszystkich grup. Iwona Woźniak, chcąc uniknąć konfrontacji z zespołami mającymi w składzie wyłącznie osoby niepełnosprawne, bierze udział w konkursach i przeglądach o otwartej formule. Przynosi to efekty. Zespół wśród licznych laurów ma też nagrodę konkursu Dolina Kreatywna, realizował spektakle do tekstów Kosińskiego, Mrożka, Becketta. W Łaziskach przedstawił etiudę teatralną zatytułowaną „Nuda” do tekstu Grzegorza Sławińskiego.
Na zakończenie imprezy ze znakomitym recitalem wystąpiła Ewa Błaszczyk.

Tekst i fot.: MaC

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również