W zajęciach organizowanych przez WTZ biorą udział osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową. Celem warsztatów jest ich rehabilitacja zawodowa i społeczna przez pracę i sztukę. W placówce w zależności od zainteresowań i predyspozycji uczestnicy mogą rozwijać swoje umiejętności w pracowni plastycznej, wikliny, haftu, krawiectwa i biżuterii, gospodarstwa domowego, ceramicznej, florystycznej, terapeutycznej, witrażu, tkackiej, obsługi maszyn biurowych oraz pracowni wieloprofilowej i przygotowania zawodowego. Prowadzone są również zajęcia z zakresu rehabilitacji ruchowej, rewalidacji oraz edukacji zdrowotnej. Terapia przez sztukę rozwija sprawność manualną, precyzję, dokładność, zdolność koncentracji, cierpliwość, a także wyobraźnię i kreatywność. Kształtuje poczucie estetyki i dobry smak oraz uczy współpracy w grupie.
– Ilekroć uczestniczę w prezentacji prac moich podopiecznych to towarzyszy mi uczucie dumy, bo wiem ile determinacji, wysiłku, zaangażowania każda z tych osób włożyła w wytworzenie danego dzieła – powiedziała obecna na wystawie terapeutka z WTZ.
W świecie, w którym wartość wyznacza tykający zegar i uciekający czas, osoby niepełnosprawne dają nam coś autentycznego i niepowtarzalnego – kawałek siebie.
Dzieła wykonywane różną techniką zachwycają formą, kolorystyką, precyzją wykonania.
Efekty pracy podopiecznych WTZ można podziwiać na wystawie do 25 maja br.
Otwarciu wystawy towarzyszyła prelekcja Krystiana Szczęsnego „Biblioteki w starożytności i średniowieczu”, który zajmująco przybliżył historię powstawania książki oraz bibliotek na przestrzeni dziejów, wzbogacając ją prezentacją grafik i zdjęć. Okazją ku temu był obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.
Tekst i fot.: Jotka