Nowa siedziba MOPS i COP w Katowicach

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach zmienił w czerwcu swoją siedzibę z ul. Jagiellońskiej 17 na budynek przy ul. Wita Stwosza 7. To 95 nowych pomieszczeń biurowych dla 170 pracowników ośrodka. Pięć różnych lokalizacji (m.in. z ul. Jagiellońskiej 17, ul. Francuskiej 70, ul. Wojewódzkiej 23) zastąpiono jednym adresem. Bez zmian pozostają lokalizacje Terenowych Punktów Pomocy Społecznej MOPS w dzielnicach.

– Wyremontowany parter budynku udostępniamy katowickim organizacjom pozarządowym, a także organizacjom kombatanckim, które wielokrotnie zwracały się do mnie o wsparcie w znalezieniu przestrzeni dla ich działalności – przekazał prezydent Katowic, Marcin Krupa. – Na pozostałych piętrach budynku, w wyremontowanych przestrzeniach zlokalizowane zostały najważniejsze wydziały MOPS, co pozwoli mieszkańcom załatwić wiele różnych spraw w jednym miejscu – podkreślił prezydent.

– Aby pomagać skutecznie, musimy też zadbać o warunki, w jakich tę pomoc niesiemy. Jestem przekonana, że nowa, duża, przestronna i co ważne dostępna dla każdego, siedziba katowickiego MOPS-u, będzie ważnym elementem skutecznej pomocy tym mieszkańcom, którzy jej potrzebują i szukają – dodała dyrektor tej placówki Anna Trepka.

Warto zauważyć, że znajduje się tu również Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Dzięki temu osoby doświadczające kryzysu lub przemocy będą miały łatwiejszy dostęp do profesjonalnej pomocy. Trzeba zaznaczyć, że budynek jest wyposażony w wiele udogodnień dla osób ze specjalnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz posiada pomieszczenia do indywidualnej obsługi mieszkańców, konsultacji, a także pracy grupowej i prowadzenia szkoleń i zebrań.

Natomiast dostęp do sal konferencyjno-warsztatowych, kuchni i kawiarenki, ale także doradztwo specjalistyczne i szkolenia, spotkania integracyjne, sieciowanie i animowanie oraz wsparcie inkubacyjne dla nowych organizacji oferuje Centrum Organizacji Pozarządowych (COP), prowadzone przez Stowarzyszenie „Most”. Uzyskało dla siebie drugą siedzibę – po pierwszej przy ul. Kopernika – w nowo otwartym ośrodku. Wsparciem Centrum zostanie objętych ponad 200 organizacji pozarządowych.

Koszt dostosowania obiektu do nowych funkcji wyniósł blisko 5,5 mln zł.

Oprac. IKa, fot. Sławomir Rybok / UM Katowice

Data publikacji: 27.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również