„Jak przestałem być idealny” – spektakl familijny w namiocie cyrkowym rusza w trasę!

Już w lipcu mobilna scena Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, czyli niebiesko-biały namiot cyrkowy, znów wyrusza w podróż! Dziewięciokrotnie zostanie w nim zaprezentowany spektakl „Jak przestałem być idealny”, będący koprodukcją Instytutu Teatralnego i Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21. Objazd spektaklu otworzą trzy pokazy w miejscowości Dobre (woj. mazowieckie). W kolejnych dniach przedstawienie zagości w Brześciu Kujawskim i Kowalu (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Wilczynie (woj. wielkopolskie).

W wypełnionym muzyką na żywo spektaklu pytania o odmienność i różnorodność sąsiadują z wyczynami akrobatów, a humor z refleksją o tym, jak długa droga prowadzi czasami do samoakceptacji. Przedstawieniu towarzyszą warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy – inspirując się spektaklem – uruchomią swoją kreatywność.

„Jak przestałem być idealny” w reżyserii Justyny Lipko-Koniecznej, Justyny Sobczyk i Justyny Wielgus jest inspirowany mitem o Ganeśi – hinduskim bóstwie z głową słonia oraz prawdziwą historią Josepha Merricka – znanego również jako człowiek-słoń. Czerpiąc z obecności artystów cyrkowych, aktorów dramatycznych, muzyków oraz aktorów Teatru 21, zapraszamy na przedstawienie, które łączy widzów i artystów we wspólnej teatralno-cyrkowej opowieści. Z myślą o młodych widzach odkryjemy historię odmienności, w której bohater musiał mierzyć się z poczuciem braku akceptacji. Razem z publicznością, pod cyrkowym szapito wykreujemy świat, w którym jest miejsce dla każdego, a różnorodność staje się wartością.

Spektaklowi towarzyszą warsztaty teatralne. Inspirując się opowieściami Ganeśi i Josepha Merricka, wybierzemy się w ich trakcie w podróż dookoła świata, stworzymy ciekawostki, własną historię i rozwiniemy swoje umiejętności cyrkowe. Warsztaty będą prowadzone przez aktorów i aktorki, artystów i artystki sztuki cyrkowej, pedagogów i pedagożki teatru.

Na inaugurację tegorocznego objazdu spektaklu „Jak przestałem być idealny” zapraszamy we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Dobrem (woj. mazowieckie), a na kolejne pokazy z regionalną siecią z województwa kujawsko-pomorskiego i województwa wielkopolskiego, którą tworzą: Brzeskie Centrum Kultury i Historii “Wahadło”, Gmina Kowal i Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie.

Wybranym pokazom towarzyszyć będą: tłumaczenie na polski język migowy, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język ukraiński. Informujemy, że w spektaklu pojawiają się różnorodne, kolorowe światła (nie używamy świateł stroboskopowych ani ultrafioletowych) i muzyka na żywo, a niektóre sceny są dosyć głośne.

Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakle w Dobrem, Brześciu Kujawskim, Kowalu i Wilczynie odbywają się poprzez lokalne ośrodki kultury i urzędy.

Istnieje możliwość nieodpłatnego skorzystania z transportu autokarem z Warszawy i z powrotem (ul. Plac Defilad 1, odjazd o godzinie 16:15) na pokaz, który odbędzie się 4 lipca o godz. 18:00 w Dobrem. Chętnych prosimy o kontakt na adres rezerwacje@teatr21 z informacją o liczbie osób zainteresowanych transportem. Osoby korzystające z tego transportu otrzymają wejściówki na spektakl w autokarze.

HARMONOGRAM
Dobre
2 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
3 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
4 lipca 2023, godz. 12:00 | spektakl
4 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету):
Plac Targowy w Dobrem (ul. Poniatowskiego 9B, 05-307 Dobre)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу):
Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, ul. Szkolna 3, czynne pn-pt w godz. 9-17, tel. 25 757 15 20

Brześć Kujawski
6 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
7 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją i PJM 8 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету):
boisko przy Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego (ul. Stary Brześć 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстерклас та отримання безкоштовних квитків на виставу):
recepcja BCKiH Wahadło w Brześciu Kujawskim, ul. Kolejowa 44, wt-pt w godz. 10-18, sb w godz. 9-17, nd w godz. 10-18, tel. 54 231 06 61

Kowal
9 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави)
10 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
11 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету):
boisko boczne na Stadionie Miejskim w Kowalu (ul. Dobiegniewska 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу):
Szkoła Podstawowa w Kowalu, pn-pt w godz. 7-15, tel. 54 284 11 59

Wilczyn
12 lipca 2023, godz. 15:00 | warsztaty do spektaklu (майстер-клас до вистави) 13 lipca 2023, godz. 18:00 | spektakl z audiodeskrypcją
14 lipca 2023, godz. 11:00 | spektakl z tłumaczeniem na j. ukraiński i PJM (вистава з перекладом українською мовою)
Miejsce namiotu (місце намету):
boisko przy Szkole Podstawowej w Wilczynie (Wilczogóra, ul. 700-lecia 14)
Zapisy na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl (запис на майстер-клас та отримання безкоштовних квитків на виставу):
Dom Kultury w Wilczynie, Rynek 14, 62-550 Wilczyn, pn-pt w godz. 8-16, tel. 63 268 30 66

Projekt „Jak przestałem być idealny” został wyprodukowany i jest prezentowany w ramach programu „Lato w teatrze” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Przedstawienie jest koprodukcją Instytutu Teatralnego oraz Centrum Sztuki Włączającej / Teatru 21.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa w ramach programu Społeczna Instytucja Kultury.

Współorganizatorami pokazów są Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Dobrem, Brzeskie Centrum Kultury i Historii ,,Wahadło”, Gmina Kowal i Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Wielkiego w Kowalu, Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie.

Info i grafika: Teatr 21

Data publikacji: 27.06.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również