W całym Krakowie tego typu sygnalizatorów najnowszej generacji – wyposażonych w detektory wibrujące i dźwiękowe – jest już około siedemdziesięciu.
Dzięki emisji sygnału dźwiękowego urządzenia te bardzo ułatwiają poruszanie się na przejściach dla pieszych osobom z dysfunkcjami wzroku zwiększając ich bezpieczeństwo i komfort w pokonaniu skrzyżowania. Dodatkowo każdy z sygnalizatorów posiada z boku instrukcję napisaną w alfabecie Braille’a, która umożliwia osobie niepełnosprawnej odczytanie informacji o parametrach konkretnego przejścia, w tym szczegółów dotyczących liczby pasów na jezdni, kierunku zapalania się zielonego światła czy występowania wysepki pomiędzy pasami jezdni.
Wzbudzacze sygnalizacji świetlnej pomagają nie tylko osobom z dysfunkcjami wzroku. Są także pomocne osobom głuchym i niedosłyszącym. Wibrująca płytka pod przyciskiem sygnalizatora zaczyna drgać, gdy pojawi się zielone światło.
Nowoczesne przyciski to kolejna inicjatywa skierowana do osób z niepełnosprawnościami. Przy okazji audytu każdej powstającej inwestycji specjalny zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele Zarządu Dróg Miasta Krakowa i Związku Niewidomych sprawdzają, czy obiekt jest dostępny i przyjazny osobom niepełnosprawnym.
To już nie tylko odpowiednio zaprojektowane wejścia do budynków, wyznaczone miejsca postojowe, pochylnie, pomieszczenia sanitarne, ale i także wykonane z użyciem odpowiednich materiałów, specjalnie oznakowane i wyprofilowane tzw. pasy medialne na przejściach sygnalizujące pieszemu zbliżanie się do krawędzi jezdni.
Info: krakow.pl, fot. ZDMK
Data publikacji: 21.11.2019 r.