Pamięci Macieja Maika

Tym razem już ponad 400 zawodników z 33 klubów wzięło udział w IV Międzynarodowym Integracyjnym Mityngu Pływackim im. Maćka Maika. Pierwszy memoriał miał charakter bardziej wspomnieniowy niż sportowy, drugi zgromadził 170 zawodników, trzeci 220. Z roku na rok zawody organizowane od początku w Tychach, gromadzą na starcie coraz więcej pływaków.

Wielki talent
31 marca 2003 roku prasa pisała: Tychy są wstrząśnięte. Maciej Maik, najlepszy niepełnosprawny polski pływak, nie żyje. Niespełna 19-letni uczeń Liceum im. Norwida w Tychach w ostatni piątek popełnił samobójstwo. Powiesił się w swoim domu. Znajomi Maćka mówią, że chłopiec przygotowywał się do tegorocznej matury, marzył o studiach. Kilka dni temu podczas zawodów Grand Prix w Płocku ustanowił pięć rekordów świata. W maju miał odebrać nagrodę dla sportowca roku w Tychach.

Maciej Maik reprezentujący PZSN Start w kategoriach S10, SM10, SB9 zdobył na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney (2000 rok) złoty medal na 100 m stylem grzbietowym, srebrny na 200 m stylem zmiennym i taki sam na 100 m stylem klasycznym, był medalistą Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy Niepełnosprawnych, rekordzistą świata, Europy i Polski w stylu grzbietowym, motylkowym i zmiennym. Wielki talent…

Pierwszy memoriał…
…jego imienia odbył się w 2008 roku na basenie Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia był Mirosław Jakubczyk, trener i wychowawca wielu pokoleń pływaków, także odkrywca talentu Macieja Maika. Z uwagi na rozrastającą się formułę zawodów, z czasem mityng przeniesiono do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Maciej Maik odbywał treningi pływackie w obu tych miejscach.

Przyjaciele
Jak żywa jest pamięć o młodym sportowcu, świadczy sportowy i organizacyjny sukces kolejnego, IV Mityngu. Na pływalni zobaczyć można było przyjaciół Maćka, którzy startowali z nim na Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Paraolimpijskich. Pojawiła się czołówka polskich pływaków reprezentujących AZS AWF Katowice: olimpijczyk Maciej Hreniak (dwukrotny mistrz świata juniorów w Rio de Janeiro), Marcin Unold (pięciokrotny mistrz Polski na 50 m stylem grzbietowym) oraz równie utytułowani – Dominika Gawełczyk, Mateusz Sławiński, Kajetan Załuski.
Przyjechali zawodnicy nie tylko z większości klubów województwa śląskiego, ale także z Gorzowa, Kalisza, Kudowy Zdroju, Tarnowa, Warszawy, Wrocławia oraz z czeskiego Pilzna (Slavia VS Plzen). Z trybun natomiast dopingowali zawodników pani Irena Maik, mama Maćka, która również dekorowała zwycięzców i Andrzej Sławiński, najlepszy pływak w historii GKS Tychy.

Zawody trwały dwa dni…
…i sprawiły, że pływalnia MOSiR zamieniła się w tętniącą życiem arenę pływacką, jakiej tu jeszcze nie widziano. Pomimo utrudnień organizatorzy udowodnili, że na tyskiej pływalni mogą się obywać zawody dla tak dużej liczby zawodników i kibiców. Stało się tak dzięki Startowi Katowice, głównie w osobach Mirosława Jakubczyka (trenera Maćka) i prezesa Henryka Pięty oraz UKS Wodnik 29 Katowice – Michała Spławińskiego i Marka Mroza. Słowa uznania należą się sponsorom z Tychów i Katowic, dzięki którym impreza miała niespotykany rozmach a każdy zawodnik mógł otrzymać okolicznościową koszulkę, napój oraz dyplomy, medale i nagrody w klasyfikacji generalnej.
Na pewno spełniły się cele zawodów – integracja środowiska osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, propagowanie sportowej rywalizacji jako skutecznej metody rehabilitacji, utrwalanie i rozwijanie zdolności motorycznych dzieci i młodzieży czy przypomnienie sukcesów sportowych Macieja Maika. Organizatorami byli UKS Wodnik 29 Katowice, WSSiRN Start Katowice, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Marszałkowski woj. śląskiego, MOSiR Tychy, ZSS Tychy, Towarzystwo Ubezpieczeniowe AEGON oraz Stowarzyszenie Sportowe Tychy.

Wyniki: http://live.omegatiming.eu/romanski/2011/10_16_tychy/wyniki.pdf

Zobacz galerię…

Marek Ciszak
fot.: Eliza Madej

 

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również