Piękni przez Sztukę

10 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W Katowicach to niepełnosprawni mieli głos, był on bowiem obchodzony pod hasłem włączania tej grupy osób w aktywność społeczną, do czego w ubiegły piątek zachęcił Sejm RP podejmując specjalną uchwałę. Osią wydarzeń była ratyfikowana przez Polskę w tym roku Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, jednak inicjator przedsięwzięcia poseł Marek Plura - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrał przekaz artystyczny w celu popularyzacji zasad tego aktu prawnego. W ten sposób powstała inicjatywa zorganizowania Festiwalu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Piękni przez Sztukę.

W trakcie tego dnia odbył się m. in. koncert galowy tego festiwalu w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, na którym szerszej publiczności zaprezentowali się tak wspaniali artyści z niepełnosprawnością jak Kaja Kosowska, Ewa Czardybon, Anna Rossa, czy świetnie zapowiadający się muzyk Krzysztof Wyglądacz.
Jednocześnie w ramach Festiwalu Piękni przez Sztukę dzieci i młodzież z niepełnosprawnością mogły uczestniczyć w warsztatach integracyjno-artystycznych, odbył się też happening promujący Konwencję ONZ za pomocą artystycznych murali miejskich na ul. Mariackiej w Katowicach.
Ukoronowaniem dnia był wernisaż prac plastycznych osób z niepełnosprawnością w galerii Akademii Sztuk Pięknych Rondo Sztuki w Katowicach.
Dzięki tej inicjatywie, współfinansowanej przez Wydział Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zarówno uczestnicy festiwalu, jak i jego obserwatorzy mogli wspólnie czerpać satysfakcję z obcowania ze sztuką w wielu odsłonach.
W ramach całego przedsięwzięcia ogłoszono także konkurs integracyjny dla szkół pod nazwą „Z taktem i uśmiechem” oraz plebiscyt Lady D. dla pań z niepełnosprawnością szczególnie aktywnych społecznie.
Poseł Marek Plura tak oto przedstawił ideę festiwalu, którą jest podkreślenie roli sztuki w życiu każdego z nas: – Chcę choć w tych kilku słowach podkreślić jak bardzo człowiek piękny jest przez sztukę. Nie tylko przez to piękno, które stwarza gdy tworzy, gdy zamienia wizję twórcy w rzeczywistość odbiorcy. Ale człowiek piękny jest w samym akcie tworzenia, bo tworząc zmienia też sam siebie. A kiedy przez sztukę emanuje dobrem to zmienia się – na dobre. A kiedy tworzy człowiek z niepełnosprawnością to dążąc do piękna i prawdy pokonuje opór własnego ciała i umysłu. Buduje w ten sposób dialog z rzeczywistością wyrażając siebie słowem, dźwiękiem, gestem, obrazem. Tak odnajdując swój talent odnajduje swoją wolność i poczucie wartości.
——————————————————————
Festiwal Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Piękni przez Sztukę
…realizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ronda Sztuki to dzieło łączące zaangażowanie trzech instytucji: Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej i Biblioteki Śląskiej oraz wielu społeczników. Jest on ewenementem zarówno w regionie śląskim, jak i w skali kraju. Spośród wielu wydarzeń o charakterze warsztatowym, czy konkursowym najpełniej przemówił koncert galowy Piękni przez Sztukę.

Kampania informacyjna Murale
…poświęcona niedawno ratyfikowanej Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych realizowana jest przez Fundację Aktywnej Rehabilitacji na zlecenie PFRON Oprócz działań wpisujących się w standard kampanii informacyjnych Fundacja korzysta także ze środków, które mówią niezwykle dobitnie, ale w niecodzienny sposób. Promuje Konwencję za pomocą artystycznych murali miejskich. Niezwykle ważny społecznie temat, sugestywne przedstawienia, język sztuki sprawiają, że murale bardzo dobrze spełniają swoją rolę: zwracają uwagę mieszkańców miast na kwestie niepełnosprawności, skłaniają do myślenia, poruszają. Realizująca akcję Iwona Plater mówi: – Zwracamy się do władz z gorącą prośbą o udostępnianie nam powierzchni pod nasze murale. Jesteśmy przekonani, że ich obecność w przestrzeni publicznej zrobi wiele dobrego w kwestii zmian społecznego postrzegania i traktowania osób niepełnosprawnych.

Z taktem i uśmiechem
…o konkurs integracyjny realizowany przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Bibliotekę Śląską pod honorowym patronatem rzecznika praw dziecka. Do udziału w nim zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół zawodowych i średnich województwa śląskiego. Jego ideą jest propagowanie właściwych relacji z osobami niepełnosprawnymi w codziennym życiu, szerzenie wiedzy o tym jak wygląda życie z różnymi niepełnosprawnościami oraz o tym, jak pomagać skutecznie. Uczestnicy konkursu, to jest grupa uczniów wraz z nauczycielem, mają wykonać dowolne, wymyślone przez siebie zadanie, którego istotą będzie nauczenie siebie i innych tego, jak zachowywać się w codziennych kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, ze szczególnym podkreśleniem relacji rówieśniczych.

Wyróżnienia LADY D.
…przyznawane są od 2002 r. paniom, które mimo codziennych zmagań z własną niepełnosprawnością, wnoszą poprzez swą aktywność istotny wkład w życie społeczne. Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” (Dama Niepełnosprawna). Wyróżnienie to oddaje ducha Artykułu 6 Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ, przyznaje się je w kategoriach: twórczość, sport, aktywność społeczna, aktywność zawodowa, dobry start.

Zobacz galerię…

Puma

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również