Plastyczne i teatralne podróże w czasie

W Galerii Centrum Edukacyjnego im. Jana Pawła II w Gliwicach 18 marca 2011 roku zakończyła się kolejna edycja Konkursu Plastycznego Śląskiego Nieprzetartego Szlaku, który odbył się w ramach XXI edycji cyklu imprez Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Połączona była z uroczystym otwarciem wystawy pokonkursowej. W tym roku konkurs realizowano pod hasłem „Podróże w czasie".

Przypomnijmy, że organizatorem był Śląski Nieprzetarty Szlak ściśle współpracujący z Centrum Arteterapii w Lublinie, które jest animatorem Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku (MNS) – ruchu osób niepełnosprawnych, ich instruktorów i wolontariuszy, którzy chcą – wbrew różnym trudnościom – wspólnie „przecierać szlaki”. Dzięki wielorakim działaniom lubelskiego ośrodka, wykraczającym poza granice naszego kraju, od 2001 r. na terenie województwa lwowskiego funkcjonuje pełen cykl imprez NS, tj. Neprotoptana Steżyna, w Kijowie organizowany jest Międzynarodowy Integracyjny Teatralny Festiwal „Słoneczna Chwila”, a od 2004 r. na terenie Białorusi Brzeski Międzynarodowy Teatralny Festiwal Niepełnosprawnych „Neprataptany Szlach”. Na Śląsku ognisko NS powstało w 2007 roku.

Nieprzetarty Szlak to świadome nawiązanie do harcerskich wzorców braterstwa i współdziałania, to również świadome otwarcie na potrzeby i wrażliwość drugiego człowieka.

Konkurs plastyczny jest – jak co roku – jedną z imprez kulturalnych poprzedzających Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku (SANS), które w tym roku odbędą się już po raz 21 w Lublinie, w dniach 8-10 kwietnia br.

Dariusz Jezierski w „Gazecie gliwickiej” z 23 marca br. (nr 386/2011) napisał: „Jakiekolwiek oceny tych prac i próby ich wartościowania nie do końca mają sens. Uwarunkowań decydujących o ich kształcie jest zbyt wiele. Pewne jest jedno – fantazji i artystycznej kreatywności można artystom prezentującym swoje prace pozazdrościć. Najważniejsza jednak w całym wydarzeniu była jego oprawa. Niezwykła więź jaką czuło się podczas wernisażu emanowała na zewnątrz. Atmosfera, jak zwykle na imprezach pod egidą Wojtka Kotylaka, była wspaniała. Uśmiech na twarzach twórców a czasem nawet łzy wzruszenia były tego najlepszym dowodem. Doskonała była również oprawa muzyczna – występ śpiewających artystek, które od lat zachwycają nas swoimi wokalnymi możliwościami nie tylko na imprezach Nieprzetartego Szlaku. Julia Ring i Beata Chmura zachwyciły nas po raz kolejny prawdą ich interpretacji znanych wszystkim utworów”.

– Co roku wspólnie z instruktorami wybieramy konwencję SANS. W tym roku Nieprzetarty Szlak odbywa się pod hasłem Podróże w czasie – dotyczy to śpiewanych piosenek, wystroju sali, kostiumów, corocznego balu dla uczestników Spotkań, konkursu na znak graficzny, konkursu plastycznego i wszystkich imprez przygotowujących do Spotkań Teatralnych (nie dotyczy to jednak samych przedstawień). Za nami Spotkania z Piosenką, teatralne warsztaty metodyczne dla instruktorów, konkurs plastyczny oraz Spotkania Teatralne Artystów NS. Przed nami kolejne działania adresowane do artystów Nieprzetartego Szlaku na Śląsku – podsumowuje Wojciech Kotylak, koordynator Śląskiego Nieprzetartego Szlaku.

18 marca jury w składzie: mgr Jolanta Ziółkowska, mgr Anna Maksym-Malewska, mgr Sebastian Michaluszek wyróżniło 14 prac., artystów z różnych placówek w: Mikołowie. Gliwicach, Rudzie Śl., Sosnowcu, Knurowie i Zabrzu.

Cytowany wyżej D. Jezierski („Gazeta gliwicka” 23 marca 2011, nr 386) pointuje: „Sztuka. Nieodgadniona chęć tworzenia, która jest w nas przeradza się w dzieło, które najpierw akceptujemy my sami, a potem chcemy je pokazać innym. Po co? Aby podzielić się z nimi naszymi emocjami, wrażeniami a wreszcie naszymi poglądami na świat i filozofią życiową. Sztuka zatem to płaszczyzna dialogu /…/ to sfera, w której dialog ze światem jest nawiązać najłatwiej”.

25 marca w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach-Bojkowie zajaśniało wszystkimi kolorami za sprawą „Podróży w czasie” i innych tematów przedstawień podczas Spotkań Teatralnych Artystów Nieprzetartego Szlaku. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyli nam aktorzy pięknych i pomysłowych spektakli i ich opiekunowie, którzy dzień później mogli usłyszeć wiele ocen i fachowych porad na spotkaniu metodycznym z Radą Konsultantów w MDK w Gliwicach.

Zobacz galerię…

IKa
fot. Śląski NS

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również