Senioralia w Czeladzi za nami

28 września na stadionie PGE Narodowym odbyły się Senioralia 2022. To spotkanie osób, korzystających z programów wsparcia, realizowanych przez MRiPS, takich jak „Senior+” i „Aktywni+”. Do stolicy przyjechało ok. 600 osób z całej Polski. Takich okazjonalnych wydarzeń odbyło się znacznie więcej, w wielu miejscowościach. My byliśmy w Czeladzi, w województwie śląskim.

Miało ono miejsce wcześniej, bo 24 września na Rynku Starego Miasta. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach obchodów 760-lecia lokacji Miasta Czeladź oraz zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada 1 października br.

Na Rynku swoją twórczość zaprezentowało wielu lokalnych artystów, w tym między innymi Klub Seniora Wrzos, działający w strukturach czeladzkiego MOPS-u. Podopieczni Klubu zaprezentowali szereg swoich umiejętności w postaci śpiewu, recytacji i krótkich skeczów. Ponadto członkowie Klubu Seniora „Wrzos” zaprezentowali w namiocie wystawienniczym swoją szydełkową twórczość, zachęcając mieszkańców do dołączenia w ich szeregi.

Jak co roku nie zabrakło na scenie pokazu tańca liniowego w wykonaniu słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czeladzi – „Optymistek”.

Swój debiut na czeladzkich Senioraliach miał Zespół wokalny „Czeladzkie Gwiazdy”, działający pod kierunkiem Konrada Bilskiego. Patronat nad zespołem objęła Kopalnia Kultury oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Czeladzi.

Akcentem międzypokoleniowym był występ podopiecznych Akademii Wyobraźni Kajune – Wiktorii Nowak w utworze pt. „Only Hope”, Pauliny Stachury w utworze pt. „Dni, których nie znamy” oraz Jakuba Kubika, który zaśpiewał piosenkę pt. „Trójkąty i kwadraty”.

Cenną lekcję ratowania życia ludzkiego przeprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czeladzi, którzy na fantomach zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Podczas tegorocznych obchodów, każdy znalazł coś dla siebie. Mieszkańcy Czeladzi mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w grze plenerowej „Czysta Czeladź” organizowanej przez Czeladzkie EKO. Sporym zainteresowaniem cieszyła się Strefa Sportu przygotowana przez CKS Czeladź oraz MCKS. Spośród zorganizowanych przez czeladzkie kluby konkurencji sportowych znalazły się: rzut do celu, ringo, dart, rzuty do kosza, odbicia piłką do siatkówki, a także gra w tenisa stołowego.

Wydarzeniem współtowarzyszącym były II Mistrzostwa Czeladzi w Nordic Walking dla Seniorów zorganizowane w Parku Grabek. Rozstrzygnięcie Mistrzostw odbyło się na Rynku, a nagrody dla zwycięzców wręczył burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec oraz zastępca burmistrza ds. społecznych Beata Zawiła.

Ponadto tego dnia na czeladzkim Rynku odbyła się wystawa rękodzieła podopiecznych Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych FAMILIA, warsztaty florystyczne oraz wystawa rękodzieła podopiecznych Czeladzkiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Upośledzeniem Psycho-Ruchowym, nauka gry w szachy, sprzedawano naturalne kosmetyki, były porady fizjoterapeuty, przesiewowe badania wzroku a także można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej.

Zgromadzeni na Rynku Starego Miasta goście z niecierpliwością czekali na występ tegorocznej gwiazdy Senioraliów, znanego i lubianego wokalisty – Mariusza Kalagi. Artysta porwał publiczność do wspólnej zabawy przy akompaniamencie swoich największych przebojów.

Tegoroczne Senioralia zakończyły się wyśmienitą zabawą. Tego dnia dopisała nie tylko pogoda, ale i frekwencja była znakomita.

Zobacz galerię…

Źródło i fot. czeladz.pl, oprac. em/

Data publikacji: 30.09.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również