„Spójrz oczami niewidomych” – Dzień Białej Laski

24 listopada 2011 r. na zaproszenie społeczności Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej odwiedzili placówkę wyjątkowi goście. Byli wśród nich przedstawiciele władz miejskich, Polskiego Związku Niewidomych, biur poselskich oraz sponsorzy i przyjaciele, którym bliskie są sprawy dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością wzrokową. Okazją do spotkania było obchodzony w ośrodku od wielu lat Miedzynarodowy Dzień Białej Laski - celebrowane niemal na całym świecie święto osób z dysfunkcją wzrokową.

Witając gości dyrektor Violetta Trzcina powiedziała: – Obecny ośrodek od wielu lat jest otwarty dla wszystkich, którym dysfunkcja wzroku nie pozwala na naukę w szkołach powszechnych, a każdy kto tu zawita, spotka dzieci z różnych miast województwa śląskiego, dla których jest to drugi dom, w którym znajdują serce, cierpliwość i przyjaźń. W jej wypowiedzi nie zabrakło też nadziei, że nowy kompleks obiektów ośrodka już niedługo zostanie przekazany uczniom i tym samym spełnią się marzenia o placówce na miarę 21. wieku.

Odczytano również list Patronki ośrodka, która nie mogła osobiście uczestniczyć w uroczystości. Zofia Książek-Bregułowa życzyła wszystkim, aby za jej przykładem nigdy nie przestawali walczyć o spełnienie marzeń i zmieniali stereotypy postrzegania człowieka z białą laską.

Nie zabrakło też podziękowań i odznaczeń Polskiego Związku Niewidomych, a otrzymali je obecni na uroczystości goście, którym bliskie są problemy dzieci i czynią wiele, aby zminimalizować dyskryminację osób z dysfunkcją wzroku w społeczeństwie. Wśród odznaczonych był prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza będący inicjatorem i gorącym orędownikiem powstania w naszym mieście nowego specjalistycznego ośrodka edukacyjnego, tak bardzo potrzebnego dzieciom z niepełnosprawnością.
„Dobro serca jest tym, czym ciepło słońca” – wraz z taką dedykacją uczniowie wręczali przyznawane przez siebie odznaki i statuetki „Przyjaciela Ośrodka” sprawiając zebranym ogromną radość.

Uświetniające spotkanie widowisko artystyczne było dla gości formą lekcji, gdyż mieli okazję wysłuchać fragmentów prac literackich, wierszy i tekstów autorstwa uczniów, przekonać się, że potrafią oni – w niemniejszym stopniu niż ich wzrokowo sprawni rówieśnicy – tańczyć, bawić się i cieszyć światem.

Szczególną niespodziankę sprawił kapitan jachtu „Zawisza Czarny” – Janusz Zbierajewski, który przyjechał, aby z rąk uczestników projektu „Zobaczyć Morze” odebrać podziękowania za wspaniałe wakacje i niezapomniane przeżycia. – Jestem wariatem, co niewidomym pokazuje morze – żartobliwie powiedział o sobie kapitan i obiecał, że niewidomi uczniowie będą mogli w przyszłości pokonać ocean, a nie tylko nasz Bałtyk.

Dla gości przygotowano też spotkanie w „Tajemniczym ogrodzie”, w którym zioła, mocno pachnące owoce i aromatyczne napoje pozwoliły na rozpoznawanie smaków oraz zapachów, wprowadzając tym samym obecnych gości do świata ludzi niewidomych i słabowidzących.
Można było również zapoznać się ze zgromadzonymi na specjalnych stoiskach pomocami dydaktycznymi, grami i zabawkami, które w codziennej pracy są wykorzystywane przez pedagogów.

Wszyscy, którzy mieli okazję w tym dniu przebywać w dąbrowskim ośrodku i spotkać się z jego społecznością byli pod dużym wrażeniem i wyrażali podziw oraz uznanie tym, którzy przybliżyli im świat ludzi umiejących – mimo niepełnosprawności wzrokowej – efektywnie uczyć się i w sposób satysfakcjonujący funkcjonować w życiu codziennym.

Zobacz galerię…

Oprac. J.B., fot.: SOSW w Dąbrowie Górniczej

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również