Sport nie dla wybranych

Sport nie dla wybranych

Przyjęło się uważać, że sport zarezerwowany jest dla osób pełnych sił witalnych, zdrowych i wysportowanych. Nic bardziej mylnego - przeznaczony jest bowiem dla osób wszystkich bez wyjątku, a szczególnie dla osób, które mają problemy zdrowotne. Od wieków wiadomo, że ruch w jakiejkolwiek postaci bardzo korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.

Dlatego Warsztaty Terapii Zajęciowej w Starych Pieścirogach postanowiły cyklicznie organizować zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnością. Pierwszy pomysł zorganizowania Turnieju Tenisa Stołowego dla Osób Niepełnosprawnych narodził się trzy lata temu. Cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku po raz kolejny osoby z niepełnosprawnością miały możliwość udziału w nim. Zawody odbyły się 12 marca w hali sportowej w Nasielsku.
W ich zorganizowanie zaangażowało się wiele instytucji i osób prywatnych. Dzięki tej pomocy zawody miały bardzo uroczysty charakter. Przede wszystkim odbywały się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego. Przedstawiciel marszałka, w osobach Marii Kowalskiej – radnej Sejmiku Mazowieckiego oraz pracownika Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Przemysława Cichockiego, zaszczycili nas swoją obecnością na turnieju. Zawodników dopingował również starosta powiatu nowodworskiego, dyrektor PCPR, władze Nasielska, radni miasta i powiatu, jak również założyciele Nasielskiej Fundacji Wspierania i Rozwoju Edukacji oraz fundacji EFFATA „By lepiej widzieć i słyszeć” oraz przedstawiciele licznych zakładów pracy i szkół. Wysiłki zawodników wspierane były również oklaskami wielu dostojnych gości i sponsorów, których nie sposób tu wymienić, ale dzięki ich obecności i pomocy turniej okazał się wyjątkową imprezą.
Zawodnicy z niecierpliwością czekali na niego cały rok, przygotowując się bardzo poważnie i trenując z poświęceniem i samozaparciem. Jest to dla nich sposób na oderwanie się od codzienności. Udział w turnieju jest uwieńczeniem wysiłku wkładanego w treningi.

687 784

766 795

W zawodach brały udział osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności m.in. osoby niesłyszące, poruszające się na wózkach inwalidzkich, z niepełnosprawnością intelektualną. W tegorocznych zawodach udział wzięli podopieczni 5 placówek z terenu województwa mazowieckiego, które zajmują się rehabilitacją osób niepełnosprawnych. Były to: WTZ Legionowo, WTZ Wyszków, WTZ Nowy Dwór Maz. oraz WTZ Stare Pieścirogi i DPS Nasielsk.
Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, medale i dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci zestawów do gry w tenisa stołowego, ufundowane przez marszałka, książki i niespodzianki-serca przygotowane przez uczestników WTZ w Starych Pieścirogach. Drużynom na pamiątkę udziału w turnieju zostały wręczone statuetki.
Żal było się rozstawać, ponieważ atmosfera podziwu dla niepełnosprawnych zawodników, ogromnego szacunku dla ich niezwykłego wysiłku oraz radość życia ogarnęła wszystkich.

Tekst i fot.: Organizatorzy

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również