VI Europejska Spartakiada w Wielkopolsce

Kolejna, już szósta Europejska Spartakiada Osób Niepełnosprawnych, która odbyła się w Wągrowcu i w Poznaniu w dniach 17 i 18 czerwca 2009 r. stanowiła kolejne wydarzenie o znaczącej randze.

Podejmowanie działań na rzecz zapewnienia osobom niepełnosprawnym możliwości uprawiania sportu połączonego z rekreacją jest powinnością wszystkich państw – zgodnie z postanowieniami Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, określonych w Standardowych Zasadach Wyrównywania Szans Osób Niepełnosprawnych. Inicjatorami i organizatorami tych Spartakiad w Wielkopolsce są Stowarzyszenie Centrum Wspomagania i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Bratek” i „Wielspin” – Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji -Spółdzielnia.
Dotychczasowe 6-letnie doświadczenia we współpracy z Dolną Saksonią oraz Coventry Mind z Anglii wskazują na potrzebę popularyzowania osiągnięć i czynienia starań na rzecz zachęcenia organizacji i instytucji z kolejnych państw europejskich do udziału i organizowania tego rodzaju międzynarodowych imprez sportowo-rekreacyjno-integracyjnych.
Program zawodów zapewniał czynny udział wszystkim uczestnikom bez względu na rodzaj, stopień niepełnosprawności i obejmował następujące dyscypliny sportowe: bieg na 50 m – kobiet i 60 – mężczyzn, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłką lekarską i piłeczką palantową, slalom biegowy – 30 m oraz zawody indywidualne i drużynowe w pływaniu, tenisie stołowym oraz turniej piłki nożnej.
W każdej konkurencji zwycięzcy otrzymali złote, srebrne i brązowe medale. Ponadto na zakończenie Spartakiady wszystkim uczestnikom wręczono okolicznościowe medale uczestnictwa, które przyjęte zostały z ogromną radością i z oczekiwaniem na przyszłoroczną Spartakiadę.
Następnego dnia na spotkaniu podsumowującym wyniki zawodów, wręczone zostały puchary wyróżniającym się zespołom oraz upominki rzeczowe. Uroczystym akcentem była również wspólna zabawa trwająca do późnych godzin nocnych.
Międzynarodowe imprezy sportowe są ważnym czynnikiem w procesie rehabilitacji i integracji społecznej.
Zdzisław Bączkiewicz
Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Bratek”

zobacz galerię…

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również