Obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski od wielu lat są elementem tradycji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej. W listopadzie ośrodek staje się miejscem spotkań ludzi, którym bliskie są problemy niewidomych i słabo widzących dzieci oraz tych, którzy pomagają im w pokonywaniu ograniczeń i barier.
20 listopada 2012 r. na obchody wyjątkowego dla społeczności placówki święta, przybyli przedstawiciele parlamentu RP, najwyższych władz miasta z prezydentem Zbigniewem Podrazą. Powitano władze oświatowe oraz biskupa diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka. Nie zabrakło przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, firm, przedsiębiorstw, organizacji i przyjaciół placówki, którzy swoimi działaniami sprawiają, że „marzenia się spełniają”. Tegoroczne obchody były szczególne, bo po raz ostatni w starym i wysłużonym budynku spotkali się ci, dzięki którym stanął w naszym mieście nowoczesny obiekt dla dzieci z niepełnosprawnością. – Nasze dzieci chcą przede wszystkim spełniać marzenia, chcą być szczęśliwe i potrzebne, pokazać, że bardzo dużo potrafią, a ich świat wewnętrzny jest piękny, pełen barw i bardzo bogaty – powiedziała, dziękując gościom, dyrektor Violetta Trzcina. Prezydent miasta gratulował wytrwałości i determinacji w działaniach, nie krył zadowolenia, że udało się zrealizować wieloletnie starania i pokonać trudną drogę do nowej placówki. Każdego roku Polski Związek Niewidomych honoruje odznakami ludzi, dzięki którym to co niemożliwe, staje się realne.
W czasie uroczystości odznakę „Przyjaciela Niewidomych”, jako dowód wdzięczności, odebrali przedstawiciele instytucji oraz osoby, które swoimi działaniami i zapałem pomagają spełniać marzenia dzieci potrzebujących wsparcia. Na spotkaniu zabrakło zaproszonej przez dzieci Patronki – Zofii Książek-Bregułowej. Choroba nie pozwoliła jej w tym ważnym dniu być honorowym gościem społeczności ośrodka. Odczytano więc list, w którym życzyła młodym, aby „zawsze mocno wierzyli we własne pomysły i marzenia, ufali własnej intuicji i odważnie szli własną drogą.”
Dziękując gościom, uczniowie wręczyli wszystkim symboliczne upominki wykonane przez dzieci i zaprosili do obejrzenia części artystycznej, którą śpiewem i tańcem rozpoczęły przedszkolaki. Uczniowie wszystkich etapów edukacyjnych wykazali się dużym talentem muzycznym, teatralnym i filmowym, bowiem zaproszeni obejrzeli film zrealizowany w konwencji baśniowej, mówiący o drodze od pomysłu do realizacji ośrodka na miarę XXI wieku.
Podtrzymując tradycję ogólnopolskiej akcji czytania „Pana Tadeusza”, licealiści rozpoczęli od współczesnych bolączek uczniów związanych z tą piękną i niełatwą lekturą. Pojawiły się więc laptopy i telefonicznie konsultowano treść epopei. Później już było zgodnie z tradycją. Postacie w strojach z epoki w kilku najbardziej reprezentatywnych scenach pozwoliły słuchaczom przenieść się w XIX wiek. Spotkanie z dziełem Adama Mickiewicza zakończył tradycyjny polonez.
W podzięce za determinację, odwagę w przezwyciężaniu trudności, uczniowie wręczyli prezydentowi miasta złoty róg jako symbol szczęścia, bogactwa i dobrobytu. Zachwyceni goście nie kryli słów uznania i gorącymi brawami podziękowali gospodarzom wyjątkowej, pełnej wzruszających momentów uroczystości.
Renata Szałwińska
fot. SOSW w Dąbrowie Górniczej