Wolontariusze Niepełnosprawnika ruszyli w miasto!

25 maja 2011 r. ruszyły kolejne pomiary Niepełnosprawnika. Tak jak w poprzednich latach, akcja ma na celu zbieranie szczegółowych informacji o przystosowaniu obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zamierzeniem Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Fundacji TUS, która realizuje projekt jest stworzenie – analogicznej do MOBIDAT funkcjonującej w Berlinie – bazy danych na temat warszawskich obiektów użyteczności publicznej. Działanie to będzie realizowane dzięki partnerstwu z niemiecką Fundacją Albatros finansowanemu przez Akcję Człowiek. Dane zostaną opublikowane w ogólnodostępnej bazie na stronie www.niepelnosprawnik.pl.
Projekt zaplanowany jest jako modelowy dla dzielnicy Warszawa-Śródmieście.

Wolontariusze Niepełnosprawnika (wśród nich studenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej), przeszkoleni przez ekspertów i wyposażeni w niezbędne przyrządy pomiarowe odwiedzą blisko 600 różnych lokalizacji, m.in. sklepów, restauracji, urzędów, kin oraz wszelkich innych miejsc ogólnie dostępnych. Zrobią pomiary nowych miejsc, ale również zaktualizują dane o obiektach znajdujących się już w Niepełnosprawniku.

Każde, odwiedzone przez wolontariuszy, miejsce zostanie szczegółowo sprawdzone: od wyznaczonych miejsc parkingowych po bliskość przystanków komunikacji miejskiej, od obecności podjazdów dla wózków inwalidzkich po szerokość drzwi do toalety.

Niepełnosprawnik to internetowa baza, udostępniająca informacje o dostosowaniu obiektów publicznych do potrzeb osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Istnieje od 2007 r. Obecnie w bazie znajduje się około 1800 obiektów z całej Warszawy, w tym m.in. dane dotyczące punktów handlowo-usługowych czy instytucji publicznych. Baza jest dostępna na stronie www.niepelnosprawnik.pl.

Więcej informacji:
Małgorzata Peretiatkowicz
Fundacja TUS
tel. 22 852 01 82
e-mail: malgorzata.peretiatkowicz@tus.org.pl
www.niepelnosprawnik.pl
www.tus.org.pl

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również