– W Kujawsko-Pomorskiem działa prężnie sześć zakładów aktywności zawodowej, a niepełnosprawni realizują się też w wielu placówkach prowadzących skierowane do nich warsztaty i zajęcia. Efekty pracy tych osób są często wyjątkowe, a wytworzone produkty i świadczone usługi – ze względu na cenę, jakość i możliwość korzystania z ulg przez kupujących – mogą z powodzeniem konkurować z ofertą zwykłych firm – powiedział marszałek Piotr Całbecki.
W wystawie udział wzięło 129 osób niepełnosprawnych i ich opiekunów z 43 placówek – WTZ, ZAZ, DPS i ŚDS.
Wystawie towarzyszyła konferencja „Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych – ich możliwości a potrzeby pracodawców”. Uczestniczyli w niej przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego zarówno ci, którzy zatrudniają obecnie osoby niepełnosprawne, jak i potencjalni pracodawcy osób z niepełnosprawnością, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz zainteresowane osoby z niepełnosprawnością. Mieli oni także możliwość zapoznania się z regulacjami prawnymi wynikającymi z Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnością, które przybliżyła dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału PFRON w Toruniu.
Częścią spotkania była prezentacja portalu i katalogu promujących markowe produkty zakładów aktywności zawodowej na Kujawach i Pomorzu. Wydawnictwo i strona internetowa mają zachęcać do zakupów prospołecznych oraz przekonać pracodawców, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne. Ponieważ pracownicy ZAZ-ów to w ponad 70 procentach osoby niepełnosprawne, ich kontrahenci mogą korzystać z ulg w opłatach na PFRON. Urząd Marszałkowski przygotował katalog we współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy, a portal internetowy wykonał Zakład Aktywności Zawodowej w Brodnicy. Jego utworzenie to kolejny krok umożliwiający zapoznanie się z ofertą proponowanych przez ZAZ usług. Portal został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych w tym dla osób z dysfunkcją narządu wzroku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do jego odwiedzenia: http://zaz.kujawsko-pomorskie.pl .
W trakcie dyskusji uczestnicy zainteresowani byli nie tylko korzyściami finansowymi wynikającymi z zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Interesują cieszyło się Ce okazały się również kwestie dotyczące możliwości zatrudniania asystenta osoby z niepełnosprawnością, wpierającego wykonywane prace oraz asystenta osobistego, pomagającego jej w pokonywaniu barier głównie architektonicznych i technicznych.