XI Bieg Sztafetowy osób niepełnosprawnych po Europie

Start sztafety, w której po raz czwarty udział wzięli niepełnosprawni sportowcy z Kalisza, nastąpił 13 maja 2009 r. w Brukseli w Belgii, zakończenie 28 maja w stolicy Księstwa Andorry.

Cała trasa została podzielona na 15 etapów, jeden w Belgii, dwa w Luksemburgu, dwanaście we Francji i jeden w Andorze. 17 maja był dniem wolnym od biegu i przeznaczono go na zwiedzanie Paryża. Cała trasa sztafety wynosiła 2.220 kilometrów, z tego trasa biegu liczyła około 900 kilometrów. Wyznaczona została przez najciekawsze miejsca Belgii (Bruksela, Waterloo), Luksemburga (Mersch), Francji (Verdun, Paryż, wybrzeże Atlantyku, Cap Ferret – najdłuższa wydma Europy, Lourdes, groty w Tarascon

sur Ariége i Niaux) i Andorrę. W sztafecie udział brały ekipy z Polski, Czech, Ukrainy, Rumuni, Węgier i Austrii. W XI Biegu Sztafetowym udział wzięło 14 niepełnosprawnych sportowców z placówek prowadzonych przez Fundację Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” w Kaliszu i w Doruchowie. Udział w sztafecie to dla jej uczestników nie tylko sportowa rywalizacja, ale również walka z własnymi dysfunkcjami i słabościami, to próba pokazania społeczeństwu, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje tej grupy społecznej w aktywnym funkcjonowaniu.

Tekst i fot.: Mariusz Patysiak

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również