Aplikacja „Alarm 112” ułatwia wezwanie pomocy osobom z dysfunkcjami mowy i słuchu

Aplikacja mobilna „Alarm 112”, dostępna od tego roku bezpłatnie w sklepach z aplikacjami mobilnymi, pozwala wezwać pomoc osobom z dysfunkcjami mowy i słuchu, które nie mogą wykonać połączenia głosowego.

W poniedziałek, 10 lutego – w przededniu przypadającego 11 lutego Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 – aplikację zaprezentowano w Katowicach podczas spotkania wojewody śląskiego z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących z Katowic.

Uczniowie i wychowawcy tej placówki oceniają, że takie rozwiązanie było bardzo potrzebne. – Jedynym rozwiązaniem było dotąd szukanie pomocy u kogoś w pobliżu, np. sąsiada” – powiedział PAP nauczyciel rewalidacji Michał Ogiński. Nauczyciel fizyki w katowickim zespole szkół Łukasz Zembal miał kłopot z wezwaniem pomocy podczas ferii zimowych, kiedy był z również niesłyszącym kolegą na nartach i kolega skręcił nogę. – Jakoś sobie poradzili. Często jest tak, że osoby z wadą słuchu potrafią mówić, ale niewyraźnie, więc podczas takiego połączenia z numerem alarmowym co prawda nie słyszą tego, co mówi operator, ale mogą poinformować, jakie było zajście – wyjaśnił Michał Ogiński.

– To rozwiązanie jest dobre. Sam będę mógł teraz zgłosić jakiś problem. Aplikacja jest dość czytelna w obsłudze – dodał Łukasz Zembal.

– Nowa aplikacja, która ma jeszcze bardziej ułatwić dostęp do pomocy, to jest bardzo ważne rozwiązanie dla osób niedosłyszących czy głuchych, ale również dla osób, które np. w wyniku udaru tracą możliwość kontaktu głosowego. Wówczas zainstalowanie takiej aplikacji może być cenne nie tylko dla osób z dysfunkcją słuchu – podkreślił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Aby korzystać z aplikacji trzeba się zarejestrować i zezwolić jej na dostęp do lokalizacji naszego telefonu. Można dodać adresy, pod którymi najczęściej się przebywa. Pomoc wzywa się wybierając ikonkę służby, do której chce się wysłać zgłoszenie – straż pożarna, policja lub ratownictwo medyczne.

– Numer 112 to chyba najważniejszy numer telefonu w Polsce, w Europie – dzięki niemu możemy uratować czyjeś zdrowie, życie, bądź mienie. 112 w woj. śląskim to numer, na który dzwoni bardzo wiele osób – powiedział wojewoda Wieczorek.

W 2019 r. Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach obsłużyło 1 727 230 zgłoszeń – najwięcej spośród wszystkich centrów w Polsce. To ponad 11 proc. wszystkich zgłoszeń w kraju. Problemem pozostają fałszywe zgłoszenia – w ubiegłym roku stanowiły blisko 44,5 proc. Najczęściej to wynik niewłaściwej zabawy dzieci, dzwonią też osoby z zaburzeniami psychicznymi, a także osoby niezorientowane w roli numeru alarmowego 112, usiłują bowiem w ten sposób zamówić pizzę, wezwać taksówkę czy ustalić potrzebny im numer telefonu. Pracownicy CPR przypominają, że każde fałszywe zgłoszenie może opóźnić dotarcie pomocy do osoby, która naprawdę jej potrzebuje. (PAP)

Anna Gumułka, fot. MSWiA

Data publikacji: 10.02.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również