GIS rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów

W związku z decyzją o zawieszeniu działalności dydaktycznej uczelni wyższych Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje opuszczenie domów studenckich przez studentów i doktorantów, jeżeli mają możliwość innego zakwaterowania – przekazało 12 marca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

11 marca wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zdecydował o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach od 12 marca do 25 marca. W międzyczasie wiele uczelni w Polsce wstrzymało kwaterowanie nowych osób do domów studenckich i zamknęło dostęp do nich dla gości z zewnątrz.

Jak dodał resort nauki, pobyt pozostałych studentów i doktorantów w domach studenckich powinien zostać zorganizowany w sposób umożliwiający maksymalne ograniczenie kontaktu między osobami, najlepiej w osobnych pokojach z odrębnym węzłem sanitarnym.

W swojej rekomendacji MNiSW zwraca uwagę, że uczelnie muszą zapewnić zakwaterowanie tym studentom, w tym obcokrajowcom, którzy nie mogą z różnych względów opuścić akademika.

Resort nauki i szkolnictwa wyższego podał, że GIS wydał też zalecenie dla studentów, doktorantów i pracowników nauki powracających z zagranicy. „Zalecany jest bezzwłoczny telefoniczny kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla miejsca pobytu w celu przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego” – czytamy na stronie MNiSW.

Karol Kostrzewa
Info: PAP – Nauka w Polsce, fot. agh.edu.pl
Data publikacji: 13.03.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również