Min. Wójcik: w Polsce powinno powstać więcej hospicjów perinatalnych

W Polsce powinno powstać więcej hospicjów perinatalnych – powiedział 19 lutego w Kielcach minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Wójcik. Zapowiedział też nowelizację ustawy o funkcjonowaniu takich hospicjów.

Wójcik podczas konferencji prasowej w Kielcach przypomniał, że w 15 lutego otwarte zostały ośrodki wsparcia dziennego, zamknięte z powodu pandemii. W całym kraju jest ich ponad 1500.

– Te ośrodki muszą być otwarte, bo tam przebywają dzieci z różnymi dysfunkcjami fizycznymi i psychicznymi. Chodzi o to, żeby pomóc tym ludziom, którzy opiekują się tymi dziećmi, żeby ich odciążyć od codziennej opieki – powiedział minister, który w piątek odwiedzi takie ośrodki działające na terenie regionu świętokrzyskiego.

Dodał, że te spotkania są potrzebne, aby uniknąć sytuacji, o której pisał 18 lutego jeden z portali. – Chodzi o kwestię molestowania dzieci w jednym z punktów przedszkolnych. Nie wykluczamy, że podejmiemy inicjatywę legislacyjną w tym zakresie odpowiedzialności w myśl artykułu 231 za niedopełnienie obowiązków lub przekroczenie uprawnień – zaznaczył Wójcik.

Dodał, że Solidarna Polska przygotowała projekt ustawy regulujący funkcjonowanie hospicjów perinatalnych.

– Nowelizacja tych przepisów została przedstawiona naszym partnerom koalicyjnym i bardzo mi zależy na tym, aby ten projekt był procedowany. Ustawa ta jest długo wyczekiwana. Mówi o wsparciu rodziców dzieci, u których stwierdzono wady śmiertelne. Chcę podkreślić prawo kobiety, będzie gwarantowane, aby skorzystała z pomocy takiego hospicjum, gdzie są lekarze, psychologowie – podkreślił minister.

Wójcik dodał, że przygotowywana nowelizacja ma na celu pomoc rodzicom aż do momentu urodzenia dziecka.

– Chociaż w zdecydowanej większości dochodzi do zgonów wewnątrzmacicznych, to jeśli już dochodzi do urodzenia dziecka, jeśli żyje ono nawet kilka minut, kilka godzin, chodzi o to, aby państwo wspierało tych ludzi. Bo to jest dla nich wielka trauma, kiedy dowiadują się, że dziecko ma wadę śmiertelną – podkreślił minister.

Dodał, że projekt zakłada także powstanie odrębnych sal dla kobiet w ciąży z wadą letalną. – Nie wolno pozwolić na to, aby leżały one obok matek, które wiedzą, że urodzą dziecko zdrowe. To dodatkowe obciążenie psychiczne dla tych kobiet – zaznaczył Wójcik, który poinformował, że takich hospicjów jest w Polsce 19.

– W kilku regionach nie ma jednak dostępu do hospicjów perinatalnych. Uważam, że tych hospicjów powinno powstać więcej – powiedział Wójcik, który mówił także o hospicjach stacjonarnych i domowych.

– Obiecałem, że spróbujemy przygotować takie regulacje dotyczące tych hospicjów. Dotyczy to także ośrodków, gdzie są dzieci z zespołem Aspergera, zespołem Downa. Musimy znaleźć w sobie tyle empatii, tyle człowieczeństwa, aby zrozumieć takich ludzi i ich wspomóc – podsumował minister. (PAP)

Janusz Majewski, fot. pixabay.com

Data publikacji: 20.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również