Niesłyszący dobrze oceniają wprowadzenie języka migowego do ZUS

Opolski ZUS wprowadził możliwość komunikacji przy pomocy polskiego języka migowego przy e-wizytach. To dobra inicjatywa, której śladem powinny iść inne instytucje publiczne – ocenia Jarosław Duszak, wiceprezes oddziału Polskiego Związku Głuchych w Opolu.

Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS w Opolu, niesłyszący mogą komunikować się podczas e-wizyt u ubezpieczyciela przy pomocy polskiego języka migowego.

– E-wizyta to wideorozmowa z ekspertem ZUS, a taką formę kontaktu wprowadziliśmy w październiku 2020 roku. Codziennie z tej opcji korzysta kilkaset osób. Od połowy lutego nasi klienci mogą umawiać się na konsultacje w polskim języku migowym. Pracownik ZUS będzie migać w polskim języku migowym, a to dla osób migających szansa na samodzielne załatwienie sprawy i uzyskanie wyjaśnień na przykład o rentach bądź zasiłkach, bez konieczności wychodzenia z domu – wyjaśnia rzecznik opolskiego ZUS.

Inicjatywa ZUS spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony osób niesłyszących. Zdaniem Jarosława Duszaka, wiceprezesa opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, podobne rozwiązania powinny wprowadzać inne urzędy i placówki świadczące różnego rodzaju usługi dla mieszkańców.

– Osoby niesłyszące od urodzenia głównie posługują się językiem migowym, który jest w swej naturze innym językiem niż polski. Umożliwianie osobom niesłyszącym kontaktu i załatwiania spraw w języku migowym to kierunek, w którym powinny zmierzać wszystkie instytucje publiczne. ZUS jest instytucją, z którą osoby niesłyszące dość często mają kontakt, choćby z racji pobieranych świadczeń, orzekania o niezdolności do pracy – powiedział Duszak.

– Pomimo obostrzeń w pandemii okazuje się, że wiele spraw można załatwiać w ZUS zdalnie i nie wymagają one osobistej wizyty w instytucji. Obecnie teleinformatyczna infrastruktura nie stanowi już problemu, więc można wykorzystać kontakt z tłumaczem języka migowego on-line. Dlatego każdą tego typu inicjatywę witamy z dużym zadowoleniem, mając nadzieję, że poprawi to jakość życia osobom niesłyszącym i da im poczucie, że są pełnoprawnymi i pełnowartościowymi obywatelami – dodał Duszak.

Do skorzystania z e-wizyty w ZUS wystarczy komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. Aby zarezerwować e-wizytę należy na stronie www.zus.pl wybrać „umów e-wizytę”, a następnie wybrać „umów e-wizytę w języku migowym (PJM)”. W kolejnym kroku należy wskazać temat wideorozmowy oraz wybrać jej termin. Po uzupełnieniu podstawowych danych, w tym adresu e-mail, w zwrotnej wiadomości jest wysyłany link do e-wizyty. Należy pamiętać o przygotowaniu dowodu osobistego, który może okazać się niezbędny do potwierdzenia tożsamości. (PAP)

Marek Szczepanik

Data publikacji: 22.02.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również