Przez 4 dni obowiązywania e-recept wystawiono ich 6 mln

Od 8 stycznia, od kiedy obowiązują recepty w formie elektronicznej, przez cztery dni, wystawiono ich ok. 6 mln – wynika z danych udostępnionych PAP 12 stycznia przez Ministerstwo Zdrowia.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz przekazał, że pierwszego dnia – w środę wystawiono ponad 2 mln e-recept, w czwartek podobnie, w piątek 1,8 mln, zaś w sobotę z racji dnia wolnego – ponad 100 tys.

– Ponad 2/3 recept w ostatnich dniach wystawione zostało w systemie elektronicznym, co pokazuje że obawy, iż e-recepty mogą się nie upowszechnić były płonne. Co warto podkreślić, już na wstępie, w pierwszych dniach osiągnęliśmy poziom do którego w USA dochodzono 8 lat – wskazał Andrusiewicz.

– Dziękujemy lekarzom za widoczną pozytywną reakcję na nowy elektroniczny system wystawiania recept. Dziękujemy również farmaceutom za profesjonalne wdrożenie systemu po stronie aptek – dodał.

Elektroniczne recepty w polskich aptekach pojawiły się 1 stycznia 2019 r. Od tego momentu można je było zrealizować w każdej aptece w Polsce. Od 8 stycznia obowiązkowe jest wystawianie recept w postaci elektronicznej; papierowe mogą być wydawane w określonych przypadkach.

Pełną funkcjonalność e-recepta daje posiadaczom Internetowego Konta Pacjenta (IKP), które jest dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl. Dzięki IKP zyskuje się dostęp m.in. do historii wszystkich wystawionych e-recept. (PAP)

Katarzyna Lechowicz-Dyl

Data publikacji: 13.01.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również