Rząd dofinansuje transport niepełnosprawnych do punktu szczepień

Rząd dofinansuje samorządom transport osób niepełnosprawnych do punktów szczepień przeciw COVID-19 w wysokości 80 proc. – poinformował 7 stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Podczas konferencji prasowej Szefernaker zrelacjonował ustalenia z rozmów z przedstawicielami samorządów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat programu szczepień.

Ustalono, że rząd będzie finansował dowóz osób niepełnosprawnych do szczepień w wysokości 80 procent średnich kosztów dowozu – poinformował wiceszef MSWiA. Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców 75 zł, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł.

– Transport powinien być przeznaczony dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym – zaznaczył wiceszef MSWiA. W miastach poniżej 100 tys. mieszkańców i terenach wiejskich transport będzie dotyczył też osób mających trudności z dostępem do punktu szczepień (np. osoby starsze).

Szefernaker przyznał, że część samorządowców uznała, że stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc., ponieważ koszty w niektórych miejscach będą wyższe niż oszacowane przez rząd. – Co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane – dodał wiceminister.

Ponadto, w myśl ustaleń, samorządy włączą się w akcję informacyjną. Samorządowcy będą docierali zwłaszcza do grupy, która powinna być w pierwszej fazie zaszczepiona.

– Pełnomocnik rządu ds. szczepień zapewni gminom dostęp do materiałów informacyjnych – powiedział wiceszef MSWiA. Dodał, że na poziomie urzędów wojewódzkich każdy z wojewodów ustanowił pełnomocnika ds. szczepień. – Ci pełnomocnicy w najbliższych tygodniach odbędą spotkania w każdym powiecie z wójtami, burmistrzami przewodniczącymi rad gmin – informował. Będą informować jak będzie wyglądać akcja szczepień.

Szefernaker podziękował stronie samorządowej za ponadpartyjny klimat rozmów. (PAP)

Piotr Śmiłowicz, fot. freepik.com

Data publikacji: 07.01.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również