Warszawa: w przyszłym tygodniu rusza Festiwal Kultura Bez Barier

Kultura jest otwarta, włączająca i dostępna dla wszystkich; to jest cel, który wszyscy powinniśmy sobie stawiać – tak mówiła 15 września Aldona Machnowska-Góra dyrektor koordynator ds. kultury urzędu m.st. Warszawy o tegorocznym Festiwalu Kultura Bez Barier.

Briefing rozpoczynający medialnie 8. Festiwal Kultura Bez Barier (FKBB) zorganizowano przy pl. Małachowskiego 1, od strony ul. Burschego. W tym miejscu znajduje się mural „Ucz”, autorstwa duetu artystycznego „Twożywo”.

Mariusz Libel artysta grupy „Twożywo” zaznaczył, że mural ten mówi o uczeniu się. – Przecież to, co wiemy o świecie, decyduje o tym, co potem robimy, jak działamy, co wybieramy – podkreślił.

– Najważniejsze jest to, żeby kultura rzeczywiście była dostępna – mówiła z kolei Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej urzędu m.st. Warszawy, który jest współorganizatorem festiwalu. Zapewniła, że miasto dokłada wszelkich starań, by zarówno informacje kulturalne, jak i same wydarzenia artystyczne były dostępne dla każdego. Kultura jest otwarta, włączająca i dostępna dla wszystkich – zaznaczyła. I to jest cel, który wszyscy powinniśmy sobie stawiać – dodała.

Zaznaczyła również, że pandemia sprawiła, iż nie tylko ten festiwal, ale także wiele innych wydarzeń kulturalnych odbywa się teraz w nowych formułach. Jak dodała, to, że zaczęto zajmować się sztuką w przestrzeni miejskiej oraz udostępnianiem jej dla wszystkich zainteresowanych, jest pewnego rodzaju pokłosiem sytuacji pandemicznej.

W rozmowie z PAP Machnowska-Góra mówiła, że rozpoczynający się w przyszłym tygodniu FKBB jest ważny nie tylko dla stolicy, ale również dla innych miast. Przypomniała, że to Warszawa jako pierwsza rozpoczęła już kilkanaście lat temu projekty związane dostępnością kultury dla wszystkich odbiorców, w tym również dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi i z niepełnosprawnościami fizycznymi.

Zaznaczyła, że tegoroczna edycja FKBB odbywa się w sytuacji ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu będą przebiegać z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Jak zapewniają organizatorzy, FKBB będzie bezpieczny. Wszystkie instytucje biorące w nim udział, dostosowały się do wymogów sanitarnych związanych z epidemią COVID-19. Kina, teatry, galeria, muzea i wszelkie inne miejsca spotkań festiwalowych, będą zdezynfekowane i bezpieczne dla uczestników.

– Festiwal jest od zawsze potężną dawką dostępnej kultury, dostępnej dla wielu – mamy nadzieję, że dla każdego. Bez względu na rodzaj i stopień niepełnosprawności lub jej brak, sytuację rodzinną, możliwości ekonomiczne, miejsce zamieszkania, pochodzenie, wiek i płeć, każdy może w jego bogactwie znaleźć coś dla siebie – zapewniają Anna Żórawska i Robert Więckowski z Fundacji Kultury Bez Barier.

8. Festiwal Kultura Bez Barier odbędzie się w dniach 25 września – 4 października. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest język miasta, natomiast motywem przewodnim – murale, neony, transparenty i różnego rodzaju interwencje artystyczne obserwowane na ulicach miast i miasteczek. Dzięki audiodeskrypcji oraz tłumaczeniom na polski język migowy, organizatorzy chcą udostępnić je również osobom z niepełnosprawnościami.

Program festiwalu tworzy 136 wydarzeń z 47 warszawskich instytucji i organizacji kultury oraz 32 wydarzenia 14 miast Polski. Odbędzie się także koncert Grubsona z tłumaczeniem na polski język migowy oraz cykl rozmów w klubie festiwalowym działającym w OCHO przy Teatrze Ochota.

Organizatorem Festiwalu Kultura Bez Barier są: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Teatr Ochoty, Bemowskie Centrum Kultury. Patronat honorowy nad FKBB objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

dka/ jann/

Data publikacji: 16.09.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również